Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Między innymi w stomatologii, medycynie estetycznej, ginekologii.
Lekarze w naszych centrach medycznych osocze bogatopłytkowe wykorzystują w ortopedii.

Jakie schorzenia można leczyć osoczem bogatopłytkowym?

W ortopedii jest wiele schorzeń, w których stosuje się terapię regeneracyjną osoczem bogatopłytkowym, chociażby:

 • łokieć tenisisty,
 • łokieć golfisty,
 • ostrogi piętowe,
 • kolano skoczka (zapalenia więzadła właściwego rzepki),
 • kolano biegacza,
 • kontuzje/uszkodzenia ścięgien, mięśni i więzadeł,
 • urazy i zmiany przeciążeniowe,
 • liczne schorzenia i kontuzje stawów – biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.,
 • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome),
 • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany,
 • zapalenie ścięgien gęsiej stopki,
 • tendinopatie stożka rotatorów barku, zespół cieśni podbarkowej,
 • ubytki chrząstki stawowej: pourazowych i zwyrodnieniowych,
 • po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), szyciu łąkotek, naprawach chrząstki stawowej,
 • zaburzeń zrostu kostnego,
 • zmiany zwyrodnieniowe ścięgna Achillesa,
 • pooperacyjne: po zabiegach naprawczych ścięgien np. Achillesa.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe, niekiedy w skrócie określane jako PRP (ang. Platelet Rich Plasma) to krwiopochodny materiał autologiczny pozyskiwany bezpośrednio z krwi pacjenta, o szczególnie wysokim stężeniu płytek krwi (PLT – wskaźnik płytek krwi na mm3).

Istotnym aspektem PRP jest wysokie stężenie czynników wzrostu, które stymulują regeneracje obszaru, w który osocze bogatopłytkowe jest podawane. Tego typu terapie nazywane są terapiami regeneracyjnymi.

Głównymi czynnikami stymulującymi terapię regeneracyjną są:

 • FGF (ang. Fibroblast growth factor) – czynnik wzrostu fibroblastów, wspomagający wzrost komórek.
 • PDGF (ang. Platelet-derived growth factor) – płytkowy czynnik wzrostu, wspomagający wzrost naczyń krwionośnych, naczyń włosowatych jak również wspomagający odnowę naskórka.
 • EGF (ang. Endothelial growth factor) – czynnik wzrostu stymulujący produkcję kolagenu.
 • TGF (ang. Transforming growth factor) – czynnik wzrostu stymulujący wzmocnienie macierzy międzykomórkowej.
Jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?

Przygotowanie do zabiegu polega głównie na odpowiednim nawodnieniu. Pacjent przed zabiegiem powinien wypić około 1,5 litra wody. Kolejnym wskazaniem jest odstawienie aspiryny, na co najmniej 4 dni przed zabiegiem.

W zależności od miejsca podania sam zabieg trwa do 40 minut. Pierwszą czynnością jest pobranie krwi przez personel medyczny do sterylnej certyfikowanej próżniowej probówki, przeznaczonej do tego zabiegu. Zabieg nie różni się niczym od zwykłego pobrania krwi do badań, a napełnienie 12 mililitrowej probówki zajmuje kilka sekund.

Probówka z krwią poddawana jest procesowi wirowania, zawsze zgodnie ze wskazaniami producenta. Proces ten z reguły trwa od 5 do 15 minut w zależności od wybranego zestawu.

Kolejny krok to pobranie przez personel medyczny osocza bogatopłytkowego. W zależności od zabiegu, pobierane są pomiędzy 1 a 3 mililitry osocza bogatopłytkowego. Lekarz prowadzący może zlecić pobranie i odwirowanie kilku probówek, aby zwiększyć ilość osocza bogatopłytkowego. Większe stawy, jak bark czy biodro mogą wymagać większej ilości osocza PRP.

Samo podanie może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Jednak ze względu, iż nie jest podawana duża ilość płynu, zabieg przebiega szybko. Lekarz wykonujący zabieg może wspomagać się aparatem USG przy podawaniu osocza.

Ilość zabiegów, sposób podania czy użycie USG za każdym razem jest indywidualną decyzją lekarza. Zespół ortopedów OrtoGo posiada wieloletnie doświadczenie w konsultowaniu i podawaniu osocza bogatopłytkowego wielu chorym.

Pacjent po samym zabiegu może udać się do domu, nie wymagany jest żaden dodatkowy pobyt w placówce medycznej. W razie potrzeby ostrzyknięty obszar warto unieruchomić stabilizatorem lub ortezą, po konsultacji z lekarzem.

O czym trzeba pamiętać po zabiegu?

Najważniejsze jest, aby nie przeciążać okolicy, w którą zostało podane osocze PRP. Jeśli prowadzona jest rehabilitacja, należy wspomnieć o przeprowadzonym zabiegu. W wielu przypadkach należy odłożyć rehabilitacje do czasu wygojenia się miejsca zabiegu.

Jak działa Tropocells PRP™?

Pobiera się próbkę krwi od pacjenta. Następnie PRP jest odseparowane od krwi za pomocą wirowania. Po ok. 10 minutach Tropocells PRP jest gotowy do wstrzyknięcia w miejsce objęte leczeniem. Te skoncentrowane płytki krwi wspomagają naturalne procesy leczenia poprzez uwalniania czynników wzrostu i innych molekuł regeneracyjnych. Podane cząsteczki wspomagają przebieg kaskady gojenia i skutkują pożądanym wzmocnieniem ścięgien/więzadeł.

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania Tropocells PRP™?

Terapia Tropocells PRP jest odpowiednia podczas leczenia uszkodzenia ścięgien i więzadeł w całym organizmie. PRP stymuluje szybkie regenerację tkanek miękkich oraz twardych przyspiesza leczenie tkanek łącznych. W medycynie sportowej PRP zwiększa szansę na powrót do zdrowia sportowców z rozmaitymi urazami wspomagając gojenie tkanek i redukując ból.

Ilu zabiegom trzeba się poddać?

Po zbadaniu lekarz zaleci schemat leczenia. Przebieg terapii może się różnić w zależności od pacjenta, jednak zazwyczaj terapia PRP polega na podaniu 3 iniekcji w ciągu 6 miesięcy. Dla optymalnych długotrwałych elektów zaleca się zabiegi podtrzymujące.

Jakie czynniki wzrostu uwalniają płytki?

FGF (czynnik wzrostu fibroblastów)
Odbudowa tkanek wzrostu komórek, produkcja kolagenu, przyspieszenie gojenia ran i produkcja kwasu hialuronowego.

PDGF (płytkopochodny czynnik wzrostu)
Wzrost komórek, naprawa i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, produkcja kolagenu.

VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego)
Wzrost i tworzenie nowych komórek śródbłonka naczyniowego i naczyń krwionośnych.

TGF (transformujący czynnik wzrostu beta)
Wzrost i tworzenie nowych komórek nabłonka i komórek śródbłonka naczyniowego, przyspieszenie gojenia ran.

IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu)
Efekt anaboliczny, chondrogeneza, poliferencja

EGF (naskórkowy czynnik wzrostu)
Stymulacja wzrostu komórek nabłonkowych, angiogeneza, przyspieszenie gojenia ran.

Czy istnieją zalecenia specjalne?

Przeciwwskazania stanowią: ciąża, karmienie piersią, patologie na tle autoimmunologicznym lub krwiopochodne, nowotworów. Ponadto należy ograniczyć dłuższe przyjmowanie NLPZ przez okres 7 dni przed i 5 dni po zastosowaniu Tropocells PRP. Aby uzyskać więcej informacji należy skonsultować się z lekarzem.

Jak szybko mogę powrócić do regularnej aktywności fizycznej?

Terapia PRP została stworzona, aby pobudzić długi proces gojenia, gdyż synteza nowego kolagenu, regeneracja tkanek i naprawa ścięgien/więzadeł wymagają czasu i rehabilitacji. Najlepsze rezultaty pacjenci mogą osiągnąć łącząc PRP z fizjoterapią po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czego mogę oczekiwać po zabiegu?
Czy mogą pojawić się działania niepożądane?

Odczucia mogą się różnić w zależności od pacjenta i miejsca zastosowania. Jako, że w terapii PRP wykorzystuje się własny materiał biologiczny pacjenta, działania niepożądane występują rzadko.
Mogą to być lekkie zaczerwienienia, łagodne formy sińców, opuchlizna lub ból, które zazwyczaj mijają w ciągu tygodnia.

Główne zastosowania PRP w ortopedii i medycynie sportowej