Leczenie stawów w OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Leczenie stawów

Leczenie stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów polega na uszkodzeniu tkanek stawu. Stawy stanowią ruchome połączenia między elementami szkieletu. Zdrowy staw składa się z:

  • powierzchni stawowej
  • powierzchnie mogą mieć różny kształt, najczęściej jednak dzielimy je na główkę, czyli wypukłą część i panewkę stawową, czyli część wklęsłą, torebki stawowej
  • osłona stawu, która ma za zadanie łączyć ze sobą powierzchnie stawowe, jamy stawowej
  • jest to niewielka przestrzeń między powierzchniami stawowymi, wypełniona mazią stawową, która zmniejsza tarcie i zapewnia swobodne poruszanie.

W chorobie zwyrodnieniowej stawów wszystkie tkanki stawu ulegają degradacji. Najbardziej widocznymi dla Pacjenta objawami są dolegliwości bólowe, a także ograniczenie ruchomości stawu lub stawów zajętych chorobowo.

Stawy najbardziej narażone na kontuzję

Staw łokciowy

Jest to staw który łączy nasze ramię z przedramieniem. Odpowiada on za prawidłowe prostowanie i zginanie łokcia. Staw łokciowy tworzą trzy pary powierzchni stawowych: ramienno-łokciowa, ramienno-promieniowa i promieniowo-łokciowa. Najczęściej występujące schorzenia w obrębie tego stawu to między innymi łokieć golfisty i łokieć tenisisty.

Staw biodrowy

Staw biodrowy jest jednym z największych stawów w naszym organizmie. Jego głównymi funkcjami są utrzymywanie ciała w pozycji pionowej, a także umożliwienie swobodnego poruszania kończynami dolnymi. Składa się on z panewki stawu, która jednocześnie jest również częścią miednicy i umiejscowionej w panewce głowy kości udowej. Do najczęstszych schorzeń stawu biodrowego należą: dysplazja stawu biodrowego, zapalenie kaletki stawu biodrowego, czy uszkodzenie obrąbka stawowego biodra.

Staw kolanowy

Analogicznie do stawu łokciowego, który łączy ramię z przedramieniem staw kolanowy stanowi połączenie uda z podudziem. Odpowiedzialny jest za zginanie i prostowanie kończyn dolnych. Składa się z powierzchni stawowych: główki stawowej, którą tworzą dwa wypukłe kłykcie kości udowej oraz panewki, która składa się z dwóch kłykci kości piszczelowej i rzepki. Schorzenia występujące w obrębie tego stawu to między innymi kolano biegacza i kolano skoczka.

Staw skokowy

Staw skokowy łączy kości podudzia z kośćmi stopy. Tworzą go: staw skokowy górny, czyli staw skokowo-goleniowy oraz staw skokowy dolny, inaczej staw skokowo-piętowo-łódkowy. W obrębie tego stawu najbardziej narażeni jesteśmy na skręcenie lub zwichnięcie kostki.

Terapia osoczem bogatopłytkowym i kwasem hialuronowym

W leczeniu schorzeń ortopedycznych doskonałe rezultaty przynoszą terapie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego. Terapia z wykorzystaniem PRP (ang. Platelet Rich Plasma), czyli osocza bogatopłytkowego jest pomocna przy wspomaganiu intensywnej regeneracji w urazach stawów i ścięgien oraz przy leczeniu zmian przeciążeniowych (np. wspomniane wcześniej: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, kolano biegacza). Kwas hialuronowy natomiast stanowi naturalny składnik mazi stawowej. Jego odpowiednia ilość w torebce stawowej zapewnia właściwe funkcjonowanie i ruchomość stawów. W ortopedii sprawdza się przy leczeniu schorzeń, których przebieg wiąże się ze zmniejszeniem ilości lub lepkości mazi stawowej. Ze względu na swoje właściwości (ochrona i odżywienie chrząstki stawowej) kwas hialuronowy wykorzystywany jest także przy chorobach o charakterze zwyrodnieniowym.

Rehabilitacja

Rehabilitacja to dziedzina medycyny, której celem jest poprawa oraz przywracanie funkcjonalnej zdolności i jakości życia osobom niepełnosprawnym fizycznie, upośledzonym, z urazami narządu ruchu czy też z chorobami układu nerwowego. Jest również ważnym elementem w leczeniu zachowawczym schorzeń stawów. W OrtoGo Centrum Medyczne otrzymasz indywidualnie dobraną do Ciebie formę leczenia.

Masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę? Zadzwoń do nas!

+22 100 45 20

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
28 July 2021#Zdrowa dieta

Borówka amerykańska, czyli inaczej borówka wysoka, to owoc znany głównie ze swojego słodkiego smaku. Warto jednak sięgać po nią jak najczęściej, ponieważ jedzenie borówki amerykańskiej niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Borówki w sklepach możemy dostać przeważnie przez cały rok – jednak są to owoce sprowadzane z innych krajów, np. Hiszpanii, a lato (sezon mniej […]

19 July 2021#Badania krwi

Regularne badania krwi to szybki i prosty sposób na to, by skontrolować swój ogólny stan zdrowia. Warto pamiętać o nich nawet mimo dobrego samopoczucia, to właśnie dzięki nim wiele chorób wykrywanych jest we wczesnym stadium, co znacznie ułatwia proces leczenia i często pozwala na uniknięcie leczenia inwazyjnego, na przykład operacji. Pacjenci często przyznają się, że […]

08 July 2021#Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi najczęstszą przyczynę dolegliwości stawowych. W wyniku procesu chorobowego dochodzi do uszkodzenia lub degradacji struktur stawowych, a nawet upośledzenia funkcji zajętego chorobowo stawu. Schorzeniem może zostać dotknięty każdy staw, jednak najczęściej choroba atakuje: staw kolanowy, staw biodrowy, kręgosłup oraz stawy rąk i stóp. Częstotliwość zmian wzrasta wraz z wiekiem, ale występowanie choroby […]

30 June 2021#Zdrowie

Kontuzje sportowe mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Uraz może spowodować zarówno długa przerwa w sporcie, jak i brak rozgrzewki, powtarzalność ruchów (co może na przykład obciążać nadmiernie jeden staw), niedostosowanie aktywności do swoich aktualnych możliwości, czy niepoprawna technika wykonywania ćwiczeń. Kontuzje możemy podzielić na dwa rodzaje: Urazy ostre, czyli takie które występują nagle. Przy […]

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.

Nowy numer telefonu

Wszystkie nasze Centra Medyczne korzystają z nowego, wspólnego numeru telefonu: 22 100 45 20.