Tropocells PRP™

to skuteczna, bezpieczna i małoinwazyjna metoda leczenia,
regeneracji i odbudowy po urazach ortopedycznych

To innowacyjny i najbardziej zaawansowany system do pozyskiwania osocza z krwi (PRP) dostępny na rynku. Terapia PRP jest nowoczesną i niechirurgiczną metodą leczenia autologicznym, wysoko stężonym preparatem płytkowym. Płytki krwi uwalniają cytokiny, czynniki wzrostu i inne bioaktywne białaka niezbędne w gojeniu tkanki łącznej; regeneracji i odbudowie kości, ścięgien chrząstki i więzadła; rozrastaniu nowych naczyń krwionośnych i stymulacji procesu gojenia ran. Zastosowanie Tropocells PRP TM może znacznie zmniejszyć potrzebę przeprowadzenia operacji.

Czym jest osocze z krwi (PRP)?

Osocze z krwi PRP, to zaawansowana terapia regeneracyjna wykorzystująca naturalne
skłaniki krwi pacjenta w odbudowie uszkodzonej tkanki. Po pobraniu krwi do sterylnej probówki (dokładnie taki sam sposób,
w jaki pobiera się krew do standardowej probówki) i odseparowaniu poprzez wirowanie, w osoczu formuje się koncentrat płytek krwi.
Ten koncentrat płytkowy stanowi źródło czynników wzrostu niezbędnych dla homeostazy/regulacji tkanek, rozrastania
nowych naczyń krwionośnych oraz innych powiązanych procesów gojenia. Terapia PRP jest sprawdzoną technologią wykorzystującą
własne komórki pacjenta dla przyspieszenia naturalnego procesu gojenia bez narażenia na poważne ryzyko.

Jak działa Tropocells PRP™?

Pobiera się próbkę krwi od pacjenta. Następnie PRP jest odseparowane od krwi za pomocą wirowania. Po ok. 10 minutach Tropocells PRP jest gotowy do wstrzyknięcia w miejsce objęte leczeniem. Te skoncentrowane płytki krwi wspomagają naturalne procesy leczenia poprzez uwalniania czynników wzrostu i innych molekuł regeneracyjnych. Podane cząsteczki wspomagają przebieg kaskady gojenia i skutkują pożądanym wzmocnieniem ścięgien/więzadeł.

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania Tropocells PRP™?

Terapia Tropocells PRP jest odpowiednia podczas leczenia uszkodzenia ścięgien i więzadeł w całym organizmie. PRP stymuluje szybkie regenerację tkanek miękkich oraz twardych przyspiesza leczenie tkanek łącznych. W medycynie sportowej PRP zwiększa szansę na powrót do zdrowia sportowców z rozmaitymi urazami wspomagając gojenie tkanek i redukując ból.

Ilu zabiegom trzeba się poddać?

Po zbadaniu lekarz zaleci schemat leczenia. Przebieg terapii może się różnić w zależności od pacjenta, jednak zazwyczaj terapia PRP polega na podaniu 3 iniekcji w ciągu 6 miesięcy. Dla optymalnych długotrwałych elektów zaleca się zabiegi podtrzymujące.

Jakie czynniki wzrostu uwalniają płytki?

FGF (czynnik wzrostu fibroblastów)
Odbudowa tkanek wzrostu komórek, produkcja kolagenu, przyspieszenie gojenia ran i produkcja kwasu hialuronowego.

PDGF (płytkopochodny czynnik wzrostu)
Wzrost komórek, naprawa i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, produkcja kolagenu.

VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego)
Wzrost i tworzenie nowych komórek śródbłonka naczyniowego i naczyń krwionośnych.

TGF (transformujący czynnik wzrostu beta)
Wzrost i tworzenie nowych komórek nabłonka i komórek śródbłonka naczyniowego, przyspieszenie gojenia ran.

IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu)
Efekt anaboliczny, chondrogeneza, poliferencja

EGF (naskórkowy czynnik wzrostu)
Stymulacja wzrostu komórek nabłonkowych, angiogeneza, przyspieszenie gojenia ran.

Czy istnieją zalecenia specjalne?

Przeciwwskazania stanowią: ciąża, karmienie piersią, patologie na tle autoimmunologicznym lub krwiopochodne, nowotworów. Ponadto należy ograniczyć dłuższe przyjmowanie NLPZ przez okres 7 dni przed i 5 dni po zastosowaniu Tropocells PRP. Aby uzyskać więcej informacji należy skonsultować się z lekarzem.

Jak szybko mogę powrócić do regularnej aktywności fizycznej?

Terapia PRP została stworzona, aby pobudzić długi proces gojenia, gdyż synteza nowego kolagenu, regeneracja tkanek i naprawa ścięgien/więzadeł wymagają czasu i rehabilitacji. Najlepsze rezultaty pacjenci mogą osiągnąć łącząc PRP z fizjoterapią po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czego mogę oczekiwać po zabiegu?
Czy mogą pojawić się działania niepożądane?

Odczucia mogą się różnić w zależności od pacjenta i miejsca zastosowania. Jako, że w terapii PRP wykorzystuje się własny materiał biologiczny pacjenta, działania niepożądane występują rzadko.
Mogą to być lekkie zaczerwienienia, łagodne formy sińców, opuchlizna lub ból, które zazwyczaj mijają w ciągu tygodnia.

Główne zastosowania PRP w ortopedii i medycynie sportowej