Regularne badania krwi to szybki i prosty sposób na to, by skontrolować swój ogólny stan zdrowia. Warto pamiętać o nich nawet mimo dobrego samopoczucia, to właśnie dzięki nim wiele chorób wykrywanych jest we wczesnym stadium, co znacznie ułatwia proces leczenia i często pozwala na uniknięcie leczenia inwazyjnego, na przykład operacji. Pacjenci często przyznają się, że badania krwi wykonują wyłącznie na polecenie lekarza prowadzącego, dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy kilka najczęściej wykonywanych badań, które wykonywane profilaktycznie pozwolą Ci kontrolować na bieżąco kontrolować swój aktualny stan zdrowia.
Jak przygotować się badań krwi?
Do badań krwi warto się przygotować. Dzięki tym kilku prostym wskazówkom unikniesz czynności, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowość końcowych wyników badań:
- Na badania przyjdź na czczo.
- W dniu poprzedzającym badania postaw na lekką kolację. Nie powinna być ona słodka i zbyt tłusta. Kolację zjedz 2-3 godziny przed snem.
- Jeśli stosujesz suplementy lub zioła – odstaw je na 3 do 5 dni przed wykonywanymi badaniami.
- W dniu poprzedzającym badanie unikaj alkoholu. Niewskazane są też duże ilości kawy, postaraj się wypić maksymalnie jedną.
- Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Aby ułatwić pobieranie i zachować pożądaną płynność krwi w dniu przed badaniem wypij 2 litry wody.
- Pamiętaj, że na końcowy efekt wyników badań może wpłynąć również wzmożona aktywność fizyczna – dzień przed badaniem unikaj intensywnych ćwiczeń.
Co ma wpływ na wyniki badań krwi?
Na wyniki badań krwi mają wpływ czynniki takie jak:
- wiek,
- wzrost,
- masa ciała,
- Twój styl życia,
- dieta,
- używki,
- ciąża,
- rytmy biologiczne, np. menstruacja,
- zażywane leki.
Nie interpretuj samodzielnie wyników badań. Z wynikami udaj się do specjalisty, oceni on aktualny stan Twojego zdrowia według powyższych czynników i dokona właściwej analizy i interpretacji, a także zadecyduje o dalszym postępowaniu diagnostyczno-leczniczym.
Poznaj najpopularniejsze badania
Morfologia
Najbardziej podstawowe badanie, które każdy z nas powinien wykonać przynajmniej raz w roku. Jest to ogólne badanie diagnostyczne, które regularnie wykonywane pozwala na wykrycie wielu schorzeń we wczesnym stadium. Morfologia to analiza składu krwi pod względem jakościowym i ilościowym. Krew w ludzkim organizmie pełni wiele niezwykle ważnych funkcji: międzykomórkowy transport substancji, transport tlenu i składników pokarmowych do komórek, czy wydalanie produktów końcowych przemiany materii. Wyniki morfologii ukazują zawartość poszczególnych typów komórek krwi: krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów), liczbę krwinek płytkowych, stężenie hemoglobiny oraz procentowe udziały HTC, czyli stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi i poszczególnych rodzajów leukocytów na podstawie ich ogólnej liczby. Pozwala to na wykrycie na przykład: stanów zapalnych, infekcji, chorób autoimmunologicznych i chorób krwi oraz nowotworów.
OB
Badanie OB krwi, czyli Odczyn Biernackiego, wykonuje się przy podejrzeniu stanu zapalnego u Pacjenta. OB jest prostym do oznaczenia wskaźnikiem, natomiast jego wyniki nie wskazują konkretnego schorzenia. Pozwala on na wykrycie stanu zapalnego, nie wskazując jednak przy tym jego lokalizacji, ani czynnika, którym może być wywołany. Badanie ma za zadanie określić prędkość opadania krwinek czerwonych na dno w ciągu jednej godziny. Podwyższony poziom OB może świadczyć między innymi o zakażeniu bakteryjnym, chorobie zapalnej (np. reumatoidalne zapalenie stawów), ciężkiej anemii, która spowodowana jest niedoborem żelaza i witaminy B12, przewlekłym zapaleniu nerek, czy nowotworze. Obniżony poziom OB może oznaczać anemię sierpowatokrwinkową, niektóre alergie, żółtaczkę, a nawet przewlekłą niewydolność krążenia.
Glukoza
Badanie stężenia glukozy we krwi należy do badań profilaktycznych, ze szczególnym wskazaniem osób, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowalności na cukrzycę, np. u osób otyłych oraz Pacjentów pochodzących z rodzin, w których występowały już zachorowania na cukrzycę. Istnieją również wskazania do niezwłocznego wykonania pomiaru stężenia glukozy we krwi. Objawami, które powinny skłonić się do badań są: przewlekłe zmęczenie i osłabienia, częste omdlenia, zwiększone pragnienie, nagła utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, zwiększona potliwość, nadciśnienie tętnicze. Badanie powinno być wykonywane przy podejrzeniu lub monitorowaniu cukrzycy, PCOS – czyli Zespołu policystycznych jajników oraz chorób układu krążenia.
Badanie ogólne moczu
Badanie ogólne moczu polega na ocenie właściwości fizycznych moczu, tj. barwa, przejrzystość, zapach, ciężar właściwy, pH, cechy chemiczne. Jest to jedno z podstawowych, lecz równocześnie bardzo ważnych badań, które może naprawdę wiele powiedzieć o stanie zdrowia Pacjenta, a w szczególności w rozpoznaniu chorób nerek i układu moczowego. Profilaktycznie badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku, ale wykorzystywane jest również do diagnozowania i monitorowania stanu zdrowia Pacjentów ze schorzeniami układu moczowego, wątroby i nerek.
TSH
Badanie TSH, czyli hormonu tyreotropowego, jest niezwykle ważnym badaniem, pomagającym wykryć zaburzenia w czynności pracy tarczycy. Tyreotropina produkowana jest przez przysadkę mózgową, a zmiany jej stężenia są ściśle powiązane ze zmianami hormonów wydzielanych przez tarczycę. Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie człowieka: wytwarza hormony kontrolujące metabolizm, mięśnie, serca, układu pokarmowego, a także odpowiada za prawidłowy rozwój mózgu i kości. Niestety schorzenia tarczycy mogą rozwijać się niezauważalnie i dawać objawy, które łatwo przypisać innym chorobom, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania.
CRP
CRP, czyli białko ostrej fazy, to badanie służące do wykrywania stanów zapalnych. Badanie zleca się w diagnostyce wielu schorzeń, ale warto robić je także profilaktycznie – podwyższone CRP jest znakiem, że w Twoim organizmie mogła rozwinąć się infekcja bakteryjna, wirusowa, grzybicza, pasożytnicza lub też choroba autoimmunologiczna. Poziom CRP potrafi wzrosnąć w bardzo niedługim czasie od doznanego urazu czy infekcji i często jest wykrywany jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego też warto umieścić badanie na swojej liście badań profilaktycznych.
W OrtoGo Centrum Medyczne badania możesz wykonać w naszych Punktach Pobrań:
Punkt Pobrań OrtoGo Centrum Medyczne Warszawa Praga Południe
ul. Wiatraczna 25 lokal U2
Warszawa 04-384 (Praga Południe)
Czynny w środy w godzinach 8:00 – 11:00
Punkt Pobrań OrtoGo Centrum Medyczne Płock
ul. Medyczna 8 lok. 138 na parterze (wejście od ulicy Honorowych Dawców Krwi)
Płock 09-400
Czynny w poniedziałki i środy w godzinach 7:00 – 10:00
Przypominamy również, że już wkrótce (jesienią 2021) nastąpi otwarcie nowej placówki OrtoGo Centrum Medyczne Warszawa Wola przy ulicy Wschowskiej 8, gdzie również będą mogli Państwo skorzystać z usług Punktu Pobrań.
Pamiętaj również, że wyniki badań w OrtoGo Centrum Medyczne możesz odebrać na dwa sposoby:
- Osobiście w wersji papierowej.
- Przez portal internetowy – wersja elektroniczna.
Masz pytania dotyczące badań krwi lub Punktu Pobrań?
Zadzwoń do nas pod numer: 22 100 45 20
Dostępność i cennik wszystkich badań krwi sprawdzisz tutaj.