#Badania krwi
24 września 2021

Badania tarczycy w pigułce

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego umieszczonym w dole przedniej części szyi. Jej najważniejsza funkcja to utrzymywanie równowagi hormonalnej naszego organizmu. Pod wpływem TSH produkowanego w przysadce mózgowej tarczyca wytwarza dwa ważne hormony: FT3 i FT4. Patologie w czynności tarczycy mogą powodować skutki, które odczuje cały nasz organizm, takie jak: wypadanie włosów, zmęczenie/nadmierne pobudzenie, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenie właściwego funkcjonowania metabolizmu i perystaltyki jelit. W diagnostyce chorób tarczycy najczęściej korzysta się z dwóch metod: badania gruczołu w obrazie USG (więcej informacji o USG tarczycy znajdziesz tutaj) oraz wyników badań laboratoryjnych.

Jakie badania krwi wskazują stan naszej tarczycy?

Badania krwi zalecane przy podejrzeniu chorób związanych z tarczycą to:

TSH, czyli hormon tyreotropowy. Wydzielany przez przysadkę mózgową hormon pobudzający tarczycę do wytwarzania produkowanych przez nią hormonów (FT3 i FT4). Niska wartość TSH w badaniach krwi oznacza najczęściej nadczynność tarczycy, ale też przewlekłe zapalenie tarczycy typu Hashimoto lub inne schorzenia przysadki/podwzgórza. Podwyższony poziom TSH może świadczyć o niedoczynności tarczycy, chorobie Gravesa-Basedowa lub wskazywać na toksyczne wole guzkowe.

FT3, czyli trijodotyronina. Jeden z dwóch hormonów produkowanych przez tarczycę. FT3 jest badaniem pozwalającym ocenić pracę tarczycy, ale jego wyniki mają wpływ na stan całego naszego organizmu. Trijodotyronina odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu układów: układu pokarmowego (wspierając przy tym nasz metabolizm), układu nerwowego, rozrodczego, czy też układu sercowo-naczyniowego.

FT4, czyli tyroksyna. Badanie ma celu określenie stężenia hormonu wolnej tyroksyny we krwi. Wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie niedoczynności/nadczynności tarczycy lub/i wole tarczycy. Zmniejszone stężenie FT4 wskazuje na niedoczynność tarczycy, a zwiększona wartość sugeruje nadczynność gruczołu. W celu dokładnej oceny stanu tarczycy potrzebne są kompleksowe badania. W przypadku pomiaru FT4 badanie wykonuje się razem z badaniem poziomu FT3 i TSH + ewentualne dodatkowe badania wskazane przez lekarza endokrynologii.

Anty TPO, czyli przeciwciała przeciw tyroksydazie tarczycowej. TPO (peroksydaza tarczycowa) jest enzymem tarczycy, który bierze czynny udział w syntezie hormonów tarczycy. Anty TPO oznacza więc przeciwciała, które wytwarza nasz organizm w wyniku autoimmunologicznych chorób tarczycy, czyli schorzeń w przebiegu których nasz organizm niszczy własne tkanki. Anty TPO jest ważnym elementem w diagnostyki przewlekłego zapalenia tarczycy Hashimoto i choroby Gravesa-Basedowa.

Anty TG, czyli przeciwciała przeciwtarczycowe (przeciwko tyreoglobulinie). Anty TG to białka produkowane w tarczycy. Anty TG działają przeciwko tyreoglobulinie (białko produkowane przez tarczycę, odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów tarczycy FT3 i FT4). Podwyższony poziom białek anty TG może wskazywać na choroby o podłożu autoimmunologicznym – Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, ale również może oznaczać raka tarczycy. Wskazaniami do wykonania badania są: nieprawidłowy poziom TSH/FT3/FT4, guzki tarczycy w badaniu USG, wole tarczycy, objawy psychosomatyczne występujące w przebiegu chorób tarczycy (wypadanie włosów, tachykardia, nadpobudliwość, zmiany nastroju).

TG, czyli tyreoglobulina. TG jest białkiem produkowanym przez tarczycę. Badanie poziomu tyreoglobuliny ma celu rozpoznanie i diagnostykę chorób tarczycy, ale pełni też funkcję markera nowotworowego (przy niektórych rodzajach raka tarczycy).

TRAb, czyli przeciwciała przeciwko receptorom TSH. Badanie ma na celu wykrywanie chorób autoimmunologicznych związanych z tarczycą (choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe toksyczne). 

Pakiety Badań Krwi

W OrtoGo Centrum Medyczne możesz skorzystać z dwóch opracowanych przez naszych specjalistów Pakietów Tarczycowych. W zależność od Twoich potrzeb i zaleceń lekarza prowadzącego występują one w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonej.

Pakiet Badań Zdrowa Tarczyca – podstawowy:

  • TSH,
  • FT4,
  • anty-TPO

Pakiet Badań Zdrowa Tarczyca – rozszerzony:

  • TSH,
  • FT3,
  • FT4,
  • anty-TPO.
  • anty-TG,
  • TRAb

Dokładny opis pakietów wraz z cenami znajdziesz tutaj.

Punkty Pobrań OrtoGo Centrum Medyczne

W każdej placówce OrtoGo Centrum Medyczne znajdziesz Punkt Pobrań, który umożliwia Pacjentom wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych i odebranie wyników osobiście lub przesłanie ich w wersji elektronicznej.

Harmonogram i godziny działania poszczególnych Punktów Pobrań znajdziesz tutaj.

Przypominamy również, że jesienią 2021 nastąpi otwarcie naszej nowej placówki OrtoGo Centrum Medyczne Wola przy ulicy Wschowskiej 8 w Warszawie, gdzie nasi Pacjenci również będą mogli skorzystać z usług Punktu Pobrań.


Cennik wszystkich badań krwi – kliknij tutaj.

06 października 2021#Porady

Czym jest równowaga kwasowo-zasadowa organizmu? Równowaga kwasowo-zasadowa to stan, w którym w naszym organizmie zostaje utrzymane prawidłowe pH. Co może zmienić pH naszej krwi? Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ogromne znaczenie ma w tym przypadku dieta. Prawidłowe pH krwi to wąski zakres określany w wartościach od 7,35 do 7,45. Wartość ta zapewnia […]

24 września 2021#Badania krwi

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego umieszczonym w dole przedniej części szyi. Jej najważniejsza funkcja to utrzymywanie równowagi hormonalnej naszego organizmu. Pod wpływem TSH produkowanego w przysadce mózgowej tarczyca wytwarza dwa ważne hormony: FT3 i FT4. Patologie w czynności tarczycy mogą powodować skutki, które odczuje cały nasz organizm, takie jak: wypadanie włosów, zmęczenie/nadmierne pobudzenie, problemy z […]

21 września 2021#Zdrowie

Czym jest tarczyca? Tarczyca jest gruczołem odgrywającym kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu hormonalnego. Ten umieszczony w dole przedniej części szyi organ ma ogromne znaczenie w zachowaniu homeostazy całego organizmu. Część z nas kojarzy tarczycę z badaniem poziomu TSH (hormonu tyreotropowego), jednak nie jest on hormonem produkowanym przez tarczycę. TSH to hormon produkowany przez […]

07 września 2021#Porady

Zdrowy styl życia ma wpływ na stan naszego organizmu. Oczywiście istnieją też czynniki na które nie mamy wpływu, np. choroby o podłożu genetycznym, jednak dzięki zachowaniu kilku podstawowych zasad dotyczących zdrowego stylu życia możemy uniknąć rozwoju wielu schorzeń i polepszyć jakość naszego samopoczucia. Czy zastanawiałeś/łaś się kiedyś jaki tryb życia prowadzisz i co możesz w […]

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.

Nowy numer telefonu

Wszystkie nasze Centra Medyczne korzystają z nowego, wspólnego numeru telefonu: 22 100 45 20.