Występujący naturalnie w ludzkim organizmie kwas hialuronowy to jeden z głównych elementów płynu stawowego i macierzy zewnątrzkomórkowej, a także ważny budulec tkanki łącznej. W organizmie występuje on pod postacią soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Posiada właściwości higroskopowe – odpowiada za wiązanie wody. Jedna cząsteczka hialuronianu sodu jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Odpowiada za kontrolowanie siły tarcia pomiędzy cząsteczkami chrząstki stawowej, a także za lepkość mazi stawowej i odżywienie chrząstki.
Kwas hialuronowy w ortopedii
W ortopedii kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w odbudowie i odżywianiu stawów. Nowoczesne techniki ortopedyczne pozwalają na wykorzystanie właściwości do wiązania wody przez kwas hialuronowy do terapii chorób związanych z dehydratacją różnych tkanek. Jak działa kwas hialuronowy? Celem wiskosuplementacji jest zapobieganie urazom mechanicznym stawów poprzez zwiększenie lepkości i elastyczności płynu stawowego. Dodatkowej ochrony stawom dodaje również zwiększenie śliskości i odżywienie chrząstki stawowej.
Kwas hialuronowy a choroba zwyrodnieniowa stawów
Wiskosuplementacja, czyli dostawowa suplementacja kwasu hialuronowego, znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Schorzenie to powoduje zaburzenia równowagi w chrząstce stawowej i degradację poszczególnych elementów stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawów to bardzo poważny problem. Według badań choroba dotyka między 20 a 30% Polaków po czterdziestym roku życia. Badania wykazują, że hialuronian stosowany w chorobie zwyrodnieniowej stawów znacząco poprawia ruchomość stawu, a także wykazuje właściwości przeciwbólowe.
Wskazania do zastosowania kwasu hialuronowego
Wraz z wiekiem nasza skóra traci elastyczność i sprężystość. Spowodowane jest to spadkiem ilości kwasu hialuronowego w organizmie. Starzejąc się tracimy część kwasu hialuronowego w skórze, co powoduje utratę zdolności wiązania wody, a to z kolei skutkuje zmarszczkami i rozwojem chorób związanych ze stawami. Terapię polegającą na wiskosuplementacji hialuronianu najczęściej rozpoczyna się u Pacjentów, którzy zgłaszają się do specjalisty ortopedii z poniższymi objawami:
- często występujący obrzęk kolan po wysiłku fizycznym,
- trzeszczenie i przeskakiwanie w stawach (powstające na skutek tarcia),
- problemy z poruszaniem,
- bóle stawów,
- poranna sztywność stawów,
- uczucie osłabienia kolan podczas ruchu i destabilizacji.
Przeciwwskazania do zastosowania kwasu hialuronowego
Terapii kwasem hialuronowym nie stosuje się w przypadku, gdy Pacjent:
- jest w ciąży lub karmi piersią,
- posiada stany zapalne lub urazy w okolicy stawu,
- cierpi na choroby układu immunologicznego,
- posiada infekcje bakteryjne,
- cierpi na choroby nowotworowe,
- leczy się onkologicznie.
Jak wygląda terapia kwasem hialuronowym?
Terapia kwasem hialuronowym wykorzystywana jest do leczenia artrozy i schorzeń chrząstki stawowej. Hialuronian pełni kluczową rolę w przywracaniu prawidłowej homeostazy w uszkodzonym stawie. Wiskosuplementacja jest metodą polegającą na dostawowych, bezbolesnych iniekcjach kwasu hialuronowego prosto do zmienionego chorobowo stawu. Najczęściej suplementacji wymagają stawy: kolanowy, biodrowy oraz staw skokowy (czyli staw znajdujący się w połączeniu kości podudzia i stopy). Nowoczesne metody dzisiejszej ortopedii pozwalają na połączenie higroskopowych i nawilżających właściwości kwasu hialuronowego z naprawczymi właściwościami autogennego osocza bogatopłytkowego. Hialuronian posiada również właściwości przeciwbólowe, dlatego też oprócz doraźnej poprawy stanu zdrowia Pacjenta, przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych. Terapia kwasem hialuronowym przeprowadzana jest z pomocą iniekcji dostawowej, czyli poprzez zastrzyk. Czas trwania całego zabiegu to zazwyczaj około 15 minut. Wykonywanie zabiegów z użyciem hialuronianu przeprowadzane jest w formie serii od 3 do 5 zabiegów (powtarzanych co 7 dni). Zabiegi można powtarzać co kilka/kilkanaście miesięcy.
Zalety stosowania terapii kwasem hialuronowym
- zabieg w pełni bezpieczny,
- po iniekcji Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności,
- nie powoduje skutków ubocznych,
- iniekcja materiałem występującym naturalnie w organizmie człowieka,
- kwas hialuronowy stanowi ochronę i odżywia tkanki,
- szybki i bezbolesny zabieg.