#Zdrowie
17 May 2021

Czym jest rwa kulszowa? Przyczyny, objawy i leczenie

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa (ischialgia) to atak ostrych objawów bólowych w dolnej części kręgosłupa, inaczej nazywany również atakiem korzonków nerwowych. Ból może wystąpić nagle i często spowodowany jest przeciążeniem kręgosłupa podczas codziennych czynności, takich jak dźwignięcie czegoś ciężkiego, czy gwałtowny ruch, np. nagłe zerwanie z łóżka. Ból występujący podczas ataku rwy kulszowej często opisywany jest przez Pacjentów jako przeszywający, ostry, paraliżujący.

Czym jest ból korzonków?

Ból korzonków to potoczna nazwa, którą określamy dolegliwości bólowe występujące w kręgosłupie lędźwiowym. Są to włókna nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego między nerwami.

Rwa kulszowa – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn rwy kulszowej jest dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążka międzykręgowego (dysku). Powoduje ona ucisk nerwu kulszowego, a co za tym idzie ból i nieprzyjemne dolegliwości. Nerw kulszowy to najdłuższy nerw obwodowy w naszym ciele. Przechodzi on od końcowej gałęzi splotu krzyżowego aż do stopy, pozwalając na ruch kończyn dolnych.

Przyczyną napadu ostrego bólu kulszowego często bywa również stenoza kanału kręgowego, czyli prowadzące do podrażnień i uszkodzeń zwężenie światła kanału kręgowego. Stenoza kanału kręgowego może powodować ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych.

Z rwą kulszową nierzadko zmagają się również kobiety w ciąży. Przyczynami rwy kulszowej u ciężarnych najczęściej są: stosunkowo szybki przyrost masy ciała, przeciążenia kręgosłupa i zmiany w gospodarce hormonalnej. Rwę kulszową mogą powodować również: guzy nowotworowe, wady wrodzone, np. nieprawidłowa budowa miednicy, a nawet stany zapalne w organizmie.

Czynnikami sprzyjającymi tworzeniu się rwy kulszowej są także: praca obciążająca kręgosłup, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu, stres, a także wysoki wzrost.

Rwa kulszowa – objawy

Objawami najczęściej zgłaszanymi przez naszych Pacjentów są:

 • silny, paraliżujący ból kręgosłupa lędźwiowego,
 • rwący ból nogi, mrowienie w kończynie,
 • objawy neurologiczne, osłabienie czucia, drętwienie, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż,
 • skrzywienie kręgosłupa spowodowane skurczem mięśni,
 • trudności w poruszaniu,
 • trudności ze wstawaniem, podnoszeniem się.

Rwa kulszowa – diagnostyka

Jeżeli odczuwasz objawy rwy kulszowej – niezwłocznie udaj się do specjalisty. W OrtoGo Centrum Medyczne możesz skorzystać z pomocy specjalisty ortopedii bądź neurochirurgii. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, w którym ustali charakter oraz lokalizację bólu, a także początki jego występowania i zweryfikuje ewentualne czynniki, które mogą nasilać dolegliwości bólowe.

Lekarz przeprowadzi także badanie fizykalne, czyli fizyczne badanie pacjenta. Po pełnym badaniu specjalista może zaproponować leczenie lub w zaawansowanych przypadkach poprosić o dalszą diagnostykę zmian, jest to np. badanie rentgenowskie RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Rwa kulszowa – leczenie

Leczenie rwy kulszowej w dużej mierze zależy od nasilenia i częstotliwości występowania bólu. W lżejszych formach rwy kulszowej sprawdzi się tradycyjne leczenie poprzez przyjmowanie tabletek mających łagodzić objawy (leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe). W zaawansowanych przypadkach, gdzie w przebiegu choroby Pacjentowi towarzyszy ból w znacznym stopniu utrudniający normalne funkcjonowanie, lekarz może zaproponować leczenie zastrzykami domięśniowymi. W skrajnych przypadkach Pacjent musi przejść operację.

Rwa kulszowa – profilaktyka

Czy możesz profilaktycznie chronić się przed wystąpieniem rwy kulszowej? Oczywiście! Istnieją czynniki sprzyjające występowaniu choroby, ale istnieją również takie, które pozwalają nam się przed nią ochronić. Wprowadź w swoje codzienne życie kilka prostych zasad i nawyków:

 • pamiętaj o aktywności fizycznej, warto pomyśleć o zestawie ćwiczeń, który przygotuje dla Ciebie fizjoterapeuta,
 • śpij na twardym materacu, komfort snu ma ogromny wpływ na stan Twojego kręgosłupa,
 • jeśli wykonujesz pracę siedzącą pamiętaj o regularnych przerwach,
 • przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów pamiętaj, by robić to prawidłowo – przysiad z wyprostowanymi plecami,
 • nie noś ciężarów opierając się na sile jednej strony ciała – staraj się rozkładać wagę równomiernie,
 • plecak nosimy zawsze na obu ramionach – pamiętaj o tym i ucz tej praktyki najmłodszych.
28 July 2021#Zdrowa dieta

Borówka amerykańska, czyli inaczej borówka wysoka, to owoc znany głównie ze swojego słodkiego smaku. Warto jednak sięgać po nią jak najczęściej, ponieważ jedzenie borówki amerykańskiej niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Borówki w sklepach możemy dostać przeważnie przez cały rok – jednak są to owoce sprowadzane z innych krajów, np. Hiszpanii, a lato (sezon mniej […]

19 July 2021#Badania krwi

Regularne badania krwi to szybki i prosty sposób na to, by skontrolować swój ogólny stan zdrowia. Warto pamiętać o nich nawet mimo dobrego samopoczucia, to właśnie dzięki nim wiele chorób wykrywanych jest we wczesnym stadium, co znacznie ułatwia proces leczenia i często pozwala na uniknięcie leczenia inwazyjnego, na przykład operacji. Pacjenci często przyznają się, że […]

08 July 2021#Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi najczęstszą przyczynę dolegliwości stawowych. W wyniku procesu chorobowego dochodzi do uszkodzenia lub degradacji struktur stawowych, a nawet upośledzenia funkcji zajętego chorobowo stawu. Schorzeniem może zostać dotknięty każdy staw, jednak najczęściej choroba atakuje: staw kolanowy, staw biodrowy, kręgosłup oraz stawy rąk i stóp. Częstotliwość zmian wzrasta wraz z wiekiem, ale występowanie choroby […]

30 June 2021#Zdrowie

Kontuzje sportowe mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Uraz może spowodować zarówno długa przerwa w sporcie, jak i brak rozgrzewki, powtarzalność ruchów (co może na przykład obciążać nadmiernie jeden staw), niedostosowanie aktywności do swoich aktualnych możliwości, czy niepoprawna technika wykonywania ćwiczeń. Kontuzje możemy podzielić na dwa rodzaje: Urazy ostre, czyli takie które występują nagle. Przy […]

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.

Nowy numer telefonu

Wszystkie nasze Centra Medyczne korzystają z nowego, wspólnego numeru telefonu: 22 100 45 20.