Ukraina flaga
Zostaliśmy członkiem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej! Zapraszamy obywateli Ukrainy.
Operacja dyskopatii szyjnej: Kompleksowe podejście do leczenia
#Zdrowie
28 lutego 2024

Operacja dyskopatii szyjnej: Kompleksowe podejście do leczenia

Dyskopatia szyjna, znana również jako zwyrodnienie dysku szyjnego, jest jednym z bardziej powszechnych schorzeń dotykających kręgosłup. W ciągu ostatnich lat, postęp w medycynie przyniósł nowe światło na metody leczenia tego schorzenia, z operacją jako kluczowym elementem interwencji medycznej. Zabieg chirurgiczny, mimo że często postrzegany jako ostateczność, otwiera drzwi do znacznego złagodzenia objawów i poprawy jakości życia pacjentów.

Kluczowym elementem naszej dyskusji będzie perspektywa i doświadczenie jednego z naszych pacjentów, który poddał się operacji, oraz opinie specjalistów – neurochirurgów i ortopedów, którzy na co dzień zajmują się leczeniem dyskopatii szyjnej. Ich wiedza i doświadczenie są nieocenione w zrozumieniu, jak operacja może przyczynić się do zmiany życia pacjentów na lepsze.

Dyskopatia szyjna na czterech poziomach: Jak leczyć dyskopatię szyjną?

Artykuł bazuje na autentycznej historii pacjenta Centrum Medycznego OrtoGo, dając głęboki wgląd w proces leczenia dyskopatii szyjnej. Przedstawione zostały zarówno operacyjne metody interwencji, jak i bezpośrednie doświadczenia osoby przechodzącej przez cały proces leczenia i operacji dyskopatii szyjnej.

Co to jest dyskopatia szyjna?

Dyskopatia szyjna jest chorobą związaną z krążkami międzykręgowymi w szyjnej części kręgosłupa. Krążki te służą jako amortyzatory pomiędzy kręgami. Ich uszkodzenie lub zużycie może skutkować różnymi objawami, takimi jak ból szyi, ograniczenie ruchów, a nawet ból rozprzestrzeniający się do ramion i rąk. Przy dyskopatii szyjnej można również odczuwać osłabienie mięśni, drętwienie czy mrowienie.

Do przyczyn dyskopatii szyjnej można zaliczyć naturalne procesy starzenia, genetykę, ale także urazy i przeciążenia, często wynikające z nieodpowiednich nawyków posturalnych czy zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Leczenie dyskopatii szyjnej może być różnorodne, od terapii nieoperacyjnych, takich jak leki przeciwbólowe czy fizykoterapia, aż po interwencje chirurgiczne w bardziej zaawansowanych chorobowo przypadkach.

Historia pacjenta: Jakie są objawy dyskopatii szyjnej?

Dyskopatia szyjna, choć początkowo może się objawiać niepozornymi symptomami, jest poważnym schorzeniem zdolnym do wprowadzenia znaczących zmian w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Rozwijające się objawy dyskopatii szyjnej mogą skutkować poważnymi komplikacjami, które wpłyną na jakość życia.

W trakcie wakacji, na początku lipca 2022 roku, pacjent zaczął doświadczać wyraźnych problemów z prawym kolanem polegających na utracie stabilności oraz trudności z zakładaniem obuwia. We wrześniu objawy znacząco nasiliły się; do symptomów dołączyło zauważalne utykanie oraz potykanie się na różnych etapach chodzenia. W październiku zaczęły pojawiać się dodatkowe komplikacje, takie jak niemożność poprawnego podpisania się oraz utrata powierzchniowego czucia.

Na początku grudnia odnotowano również brak czucia w stopie. Co więcej, chociaż pacjent nie miał problemów z utrzymaniem moczu, to w momencie, gdy pojawiała się potrzeba oddania moczu, konieczne było natychmiastowe udanie się do toalety. W odpowiedzi na przedstawione objawy dyskopatii szyjnej, lek. Grzegorz Kopeć, po przeprowadzeniu badań, pilnie skierował pacjenta do dr Emira Sajjada w celu dalszej diagnostyki i leczenia dyskopatii szyjnej.

Dr n. med. Emir Sajjad jest absolwentem II Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym, z wyspecjalizowaną praktyką w dziedzinie neurochirurgii. Obecnie pracuje w Klinice Neurochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, gdzie angażuje się w leczenie szerokiego spektrum schorzeń związanych z układem nerwowym, zarówno ośrodkowym, jak i obwodowym. Jest również aktywnym uczestnikiem licznych staży krajowych i międzynarodowych oraz członkiem Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgicznego (EANS)

Diagnostyka i rozpoznanie dyskopatii szyjnej przez dr n. med. Emira Sajjada

Gdy pacjent zgłosił się do neurochirurga z objawami trwającymi już około 3 miesięcy, takimi jak uczucie osłabienia kończyn dolnych, drętwienie i niesprawność kończyn górnych o charakterze przewlekłym oraz szereg innych dolegliwości, były to sygnały, że dyskopatia szyjna znacząco wpłynęła na jakość jego życia. Uczucie znacznej sztywności kończyn dolnych, szczególnie rano, uczucie niedowładu prostowania stóp oraz spaczone czucie na tułowiu dodatkowo potwierdzały złożoność przypadku.

Badanie wykazało m.in. chód paraparetyczny, niedowład prostowania obu stóp, wygórowane odruchy kolanowe oraz dodatni objaw Babińskiego obustronnie. Osłabienie czucia powierzchownego i dyskryminatywnego oraz niesprawność dłoni dodatkowo skomplikowały sytuację. Badanie MRI kręgosłupa szyjnego ujawniło wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe oraz krytyczną stenozę kanału kręgowego.

Po głębokiej analizie wyników podczas konsultacji neurochirurgicznej i potwierdzeniu schorzenia dyskopatii szyjnej, neurochirurg dr n. med. Emir Sajjad zdecydował o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia operacyjnego kręgosłupa szyjnego. Ten przypadek pokazuje, jak skomplikowane i wymagające może być leczenie dyskopatii szyjnej oraz jak ważna jest rola specjalisty w tym procesie.

Jak przygotować się do operacji dyskopatii szyjnej?

Co zabrać ze sobą do szpitala:

 • Dokumenty medyczne związane z dyskopatią szyjną: Upewnij się, że masz ze sobą wszelką dokumentację medyczną, w tym wyniki badań, skierowania i karty pacjenta.
 • Przedmioty osobiste: Zabierz ze sobą niezbędne rzeczy, takie jak szczoteczka do zębów, pasta, mydło i ręcznik.
 • Ubierz się komfortowo: Wybierz luźne i wygodne ubrania, które łatwo będzie ci zdjąć przed zabiegiem
 • Leki: Jeżeli jesteś na stałym leczeniu, skonsultuj się z lekarzem, które leki można nadal przyjmować.
 • Miękki kołnierz: Jest zalecany na początkowym etapie po operacji. Pomaga on stabilizować szyję i zmniejszać ból po operacji dyskopatii szyjnej
 • Twardy kołnierz: Może być zalecony przez lekarza w przypadkach, gdy konieczna jest bardziej restrykcyjna stabilizacja kręgosłupa szyjnego.

Dzień operacji dyskopatii: Jak przebiega?

Bez wątpienia, dla wielu pacjentów dzień operacji dyskopatii szyjnej to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Niepewność, emocje i napięcie mogą przytłaczać. Rolą personelu medycznego jest jednak, aby ten dzień operacji dyskopatii przebiegł jak najbardziej sprawnie. Dbałość o szczegóły, indywidualne podejście do pacjenta oraz nowoczesne technologie i metody pracy sprawiają, że znajdziesz się w najlepszych rękach. Twój pobyt szpitalny przebiegnie jak poniżej:

Od samego rana:

 • Podanie leków uspokajających: Już od wczesnych godzin porannych otrzymasz leki, które mają na celu złagodzenie Twojego stresu i napięcia przed operacją dyskopatii szyjnej.
 • Zakładanie pończoch antyuciskowych: Z uwagi na to, że zabieg ma trwać kilka godzin, personel medyczny założy Ci specjalne pończochy, które pomogą w prewencji zakrzepów.

W trakcie zabiegu:

 • Zabezpieczenie farmakologiczne: Personel zabezpieczy Cię kompleksową terapią farmakologiczną, dzięki której nie będziesz odczuwać strachu ani bólu.
 • Dbanie o komfort na sali operacyjnej: Już na sali operacyjnej zespół medyczny
  zadbają o Twój komfort, tak abyś jak najmniej pamiętał z tego doświadczenia.

Czas trwania:

Operacja dyskopatii szyjnej, która pierwotnie miała trwać od 4 do 5 godzin, może się wydłużyć. W przypadku naszego pacjenta trwała ona 6,5 godziny, ale dzięki doskonałej opiece personelu medycznego, czas ten minął bez większych problemów.

KARTA INFORMACYJNA Z LECZENIA SZPITALNEGO

Pacjent lat 38, średnia budowa ciała

38-letni pacjent został przyjęty do Kliniki Neurochirurgii WIM celem leczenia operacyjnego wielopoziomowej dyskopatii szyjnej z krytyczną stenozą kanału kręgowego. Pacjent od około 3 miesięcy zgłasza uczucie osłabienia kończyn dolnych oraz drętwienie i niesprawność kończyn górnych o charakterze przewlekłym. Poza tym zgłasza uczucie znacznej sztywności kończyn dolnych szczególnie rano, uczucie niedowładu prostowania stóp oraz spaczone czucie na tułowiu, okresowo drętwienie krocza.

W badaniu neurologicznym zwraca uwagę chód paraparetyczny niedowład prostowania obu stóp, wzmożone napięcie mięśniowe kończyn dolnych, wygórowane odruchy kolanowe oraz dodatni objaw Babińskiego obustronnie, niesprawność dłoni, osłabienie czucia powierzchownego na dłoniach szczególnie na palcach V, osłabienie czucia dyskryminatywnego i powierzchownego na kończynach dolnych i tułowiu.

W badaniu MRI kręgosłupa szyjnego stwierdzono wielopoziomowe, znaczne zmiany zwyrodnieniowe z krytyczną stenozą kanału kręgowego. Poza tym wielopoziomowa dyskopatia w odcinku LIS i Th kręgosłupa. Po konsultacji neurochirurgicznej pacjent został zakwalifikowany do leczenia operacyjnego kręgosłupa szyjnego.

Dnia 29.12.2021 pacjent został zoperowany – wykonano odburczenie struktur nerwowych, korpektomię C6 z implantacji ( protezy trzonu Novaspine, discektomię z implantacją Cagfe PEEK Aesculap na poziomach C3/C4 i C4/C5 oraz stabitizację płytą przednią Aesculap. Pacjent operację zniósł dobrze. Okres pooperacyjny bez powikłań.

W wykonanym kontrolnym TK kręgosłupa szyjnego potwierdzono prawidłowe położenie implantów. Dodatkowo uzupełniono diagnostykę obrazową pacjenta o TK kręgosłupa piersiowego. Pacjent zgłasza poprawę w zakresie dolegliwości sprzed operacji. Rana goi się prawidłowo. W stanie ogólnym i neurologicznym dobrym wypisany do domu.

ZALECENIA LEKARSKIE Klinika Neurochirurgii 2022-01-01

Oszczędzający tryb życia. Usunięcie szwów 10-14 dni od operacji. Użyte implanty nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania rezonansu magnetycznego do 3T. Kołnierz ortopedyczny przez 2 miesiące. Proszę wykonać kontrolne badanie Rtg kręgosłupa szyjnego za 6 tygodni. Kontrola z wynikiem badania w poradni neurochirurgicznej. Zwolnienie lekarskiego do czasu kontroli w poradni neurochirurgicznej. W przypadku bólu proszę stosować typowe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Rehabilitacja.

Zdjęcia MRI kręgosłupa szyjnego po operacji dyskopatii z zaznaczonymi śrubami, płytami i implantami.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji dyskopatii szyjnej?

Bezpośrednio po zabiegu:

 • Powrót do świadomości: Po operacji dyskopatii szyjnej odzyskasz świadomość praktycznie jakby w mgnieniu oka. Możesz być zaskoczony, jak szybko ten czas minął.
 • Przeniesienie na oddział intensywnego nadzoru: Tuż po operacji zostaniesz przewieziony na oddział intensywnego nadzoru, gdzie przez całą dobę będzie zapewniona Ci opieka zarówno pielęgniarska, jak i lekarska.

Pierwsze godziny po operacji dyskopatii szyjnej:

 • Leki przeciwbólowe: Aby zminimalizować dyskomfort, otrzymasz leki przeciwbólowe, dzięki którym nie będziesz odczuwać bólu.
 • Stan ogólny: Możesz poczuć senność oraz pragnienie. Po kilku lub kilkunastu godzinach od zabiegu będzie można Ci podać wodę.

Komfort na oddziale:

Wygodne łóżka: Na oddziale znajdują się wyjątkowo komfortowe łóżka, które można dostosować do własnych potrzeb za pomocą zaawansowanego pilota. Mimo że pilot jest zaawansowany i może być trudny w obsłudze po lekach, będziesz mógł ustalić sobie najbardziej komfortową pozycję.

Pierwsze dni po operacji dyskopatii szyjnej: Jakie są typowe doświadczenia?

Pierwsze dni po operacji dyskopatii szyjnej często obejmują doświadczenia takie jak ból i dyskomfort w okolicy szyi, co jest normalną reakcją na zabieg chirurgiczny. Pacjenci mogą również odczuwać sztywność lub ograniczenie ruchomości szyi, a lekarze zalecają unikanie gwałtownych ruchów głową.

Ból i leki:

 • Intensywny ból: Trudno jest nie zauważyć, że pierwsze dni po zabiegu są pełne bólu.
 • Rygorystyczne podawanie leków: W szpitalu leki są podawane z niemal chirurgiczną precyzją. Po powrocie do domu, kluczowe jest ścisłe przestrzeganie rozkładu dawkowania leków. Każda opóźniona dawka może skutkować nasileniem się bólu.

Higiena osobista:

Przez pierwsze kilka dni, komfortowe wzięcie prysznica może być prawie niemożliwe. Warto zaopatrzyć się w stołek lub inne urządzenie, które umożliwi Ci zachowanie pewnej siedzącej pozycji podczas prysznica.

Apetyt i odżywianie:

Zmniejszone zainteresowanie jedzeniem: może nastąpić obniżenie nastroju i powiązana z tym utrata apetytu.

Znakomita poprawa i nowa normalność. Jak wygląda życie pacjenta po 2 latach od operacji dyskopatii szyjnej?

Aktywność fizyczna:

Bez ograniczeń: Dwa lata po operacji życie pacjenta nie nosi już śladów trudnego stanu, w jakim był wcześniej. Nasz pacjent zaznacza, że jeździ na hulajnodze, samochodem i rowerem. Nie ma problemów z poruszaniem się, tańczeniem czy uprawianiem sportów.

Stan zdrowia:

Brak bólu po operacji dyskopatii szyjnej pacjent nie odczuwa bólu w szyi, a zakres ruchów jest pełny. Z relacji pacjenta wynika, że czuje się zdecydowanie lepiej w każdym aspekcie.

Nowa normalność:

Zabieg pozbawił pacjenta możliwości pełnego przechylania głowy w dół, ze względu na założone implanty (płytę, śruby i protezę trzonu kręgu, cage’e). Niemniej jednak, organizm w ciągu roku dostosował się do tej nowej sytuacji. Teraz pacjent inaczej spogląda w dół, co kompensuje brak tej ruchomości, którą posiadałby będąc w pełni zdrowym.

Pacjent podkreśla, że operacja dyskopatii szyjnej była dla niego przełomem. Dzięki niej odzyskał pełnię życia, mógł wrócić do ulubionych aktywności i cieszyć się codziennością bez bólu. Zaznacza, że decyzja o poddaniu się operacji przeprowadzonej przez dr n. med. Emira Sajjada była dobrym wyborem w jego życiu i gorąco poleca takie leczenie innym osobom z podobnymi dolegliwościami. Jakość jego życia po operacji stała się dowodem na to, że medycyna potrafi czynić cuda, a satysfakcja z odzyskanego zdrowia jest bezcenna.

Ostatnie wpisy na blogu

Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej)- przyczyny, objawy i leczenie
25 marca 2024#Zdrowie

Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej)- przyczyny, objawy i leczenie

Na czym polega skleroterapia i kiedy jest niezbędna?
24 marca 2024#Medycyna estetyczna

Na czym polega skleroterapia i kiedy jest niezbędna?

Hiperlordoza – czym jest i jak się ją leczy?
21 marca 2024#Porady

Hiperlordoza – czym jest i jak się ją leczy?

Uszkodzenie stożka rotatorów – jakie są jego przyczyny i objawy?
19 marca 2024#Zdrowie

Uszkodzenie stożka rotatorów – jakie są jego przyczyny i objawy?

Strzałka ikona
Odwiedź blog

Potrzebujesz pomocy w
doborze lekarza?

Nie wiesz, który specjalista będzie odpowiedni dla Ciebie?
Zostaw numer telefonu, a nasi pracownicy skontaktują się z Tobą.

Pliki cookies na ortogo.pl

Używamy plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony internetowej zgodnie z zasadami opisanymi w naszej polityce cookies.

Ustawienia preferencji plików cookies:

Niezbędne, funkcjonalne cookies
Zawsze Włączone
Wydajnościowe cookies
Marketingowe cookies