Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych dolegliwości odczuwanych przez ludzi na całym świecie. Szacuje się, że na dolegliwości związane z kręgosłupem cierpi nawet 85% populacji. Choroby kręgosłupa z roku na rok stają się także coraz częstszą przyczyną zwolnień lekarskich. Pomimo znacznego rozwoju medycyny problem z występowaniem zespołów bólowych kręgosłupa nie ustaje, dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych i profilaktyki.
Wpływ pracy zdalnej na kręgosłup
Pandemia COVID-19 niewątpliwie przyczyniła się do zwiększenia występowania zespołów bólowych kręgosłupa. Duża część osób została przeniesiona na zdalny tryb pracy, często korzystając ze stanowisk domowych, które nie są przystosowane do długotrwałego siedzenia i daleko im do ergonomicznych stanowisk pracy. Największymi błędami, za które niestety odpowie nasz kręgosłup, są brak przerw w pracy i nieodpowiednia pozycja (garbienie się, krzyżowanie nóg). Praca zdalna niewątpliwie zmniejsza też aktywność ruchową w ciągu dnia – nie musimy pokonywać codziennej drogi do i z pracy, a często zapominamy, by tę aktywność nadrobić. Każda, nawet 5-10 minutowa aktywność, wpływa na cały nasz układ mięśniowy, pomaga się rozluźnić i pobudzić krążenie.
Według badania EHIS 2014, przeprowadzonego przez GUS, na ból dolnej części pleców skarżyła się co 4-5 badana osoba. Ze względu na rozwój sytuacji społecznej tendencja ta jest postępująca, co oznacza, że szanse zmagania się z zespołami bólowymi kręgosłupa są bardzo duże.
Wpływ nadwagi i otyłości na kręgosłup
Polacy w pandemii znacznie obniżyli swoją aktywność. Już przed pandemią otyłość zyskała miano “epidemii XXI wieku”, jednak to pandemia COVID-19, kwarantanna i izolacja społeczna powodując silny stres przyczyniły się do zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych u znacznej części populacji. Czy nieprawidłowe BMI i otyłość wpływa na stan naszego kręgosłupa? W ogromnej mierze tak. Dodatkowe kilogramy są obciążeniem nie tylko dla kręgosłupa, ale dla całego układu kostnego. W połączeniu z brakiem ruchu otyłość szybko może doprowadzić do skutków, takich jak: przykurcze mięśni, skrzywienia kręgosłupa, czy uszkodzenia krążków międzykręgowych. Wysoki wskaźnik BMI – w przypadku otyłości większy lub równy 30 – świadczy o nadmiernej podaży energii spożywanej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania naszego organizmu. Wnioski są proste. Mniej aktywności ruchowej w połączeniu z jedzeniem emocjonalnym (jedzenie w sytuacji, gdy przeżywamy emocje, szczególnie negatywne, np. sytuacje stresowe) to prosta droga do otyłości, a w konsekwencji poważnych problemów zdrowotnych.
Czy schorzenia kręgosłupa są popularne wśród Polaków?
Ponownie wracamy do badania EHIS 2014 zrealizowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Znajdziemy w nim tabelę przedstawiająca 6 najczęściej występujących dolegliwości i chorób przewlekłych u kobiet i mężczyzn. Przeglądając te dane należy zwrócić uwagę jak wiele pojawiających się dolegliwości ma związek właśnie z kręgosłupem.
Najczęściej występujące dolegliwości wskazane w badaniu
U kobiet:
- Bóle dolnej partii pleców, aż 28,4%
- Wysokie ciśnienie krwi 25,2%
- Bóle szyi 21%
- Choroba zwyrodnieniowa stawów 19,6%
- Bóle środkowej partii pleców 19%
- Migreny 13,2%
U mężczyzn:
- Bóle dolnej partii pleców 21,2%
- Wysokie ciśnienie krwi 20,7%
- Bóle szyi 13%
- Bóle środkowej partii pleców 12,9%
- Choroba zwyrodnieniowa stawów 10,3%
- Choroba wieńcowa 8%
Profilaktyka i ruch – ratunek dla Twojego kręgosłupa
Badanie wykazuje, że choroby różnego rodzaju zespoły bólowe kręgosłupa to jedne z najczęstszych dolegliwości odczuwanych przez Polaków. Niestety przyczyny tych dolegliwości często bagatelizujemy pomocy szukając u lekarza, czy fizjoterapeuty. Leczenie zespołów bólowych i chorób kręgosłupa niewątpliwie jest potrzebne i wymaga odwiedzenia specjalisty. Natomiast powinniśmy mieć świadomość jak wielki wpływ na stan naszego kręgosłupa mamy my sami.
Co możemy zrobić, by nie dopuścić do powstania ciężkich do odwrócenia zmian w kręgosłupie? Przede wszystkim dokładnie zwrócić uwagę na konkretne elementy w naszym stylu życia. Jeżeli pracujemy zdalnie, należy zadbać o: ergonomiczne krzesło, właściwą pozycję przy komputerze, częstą zmianę pozycji, a przede wszystkim regularne przerwy w czasie których ruszamy się, a nasze oczy odpoczywają od ekranu. Warto też zadbać o zbilansowaną dietę, aby uniknąć niedoborów ważnych dla naszego układu kostnego pierwiastków i znormalizować (jeśli jest to wskazane) masę ciała. Ważne też jest zapewnienie sobie dawki aktywności fizycznej poza pracą. Należy również zadbać o higienę snu. Noc jest czasem regeneracji nie tylko dla kręgosłupa, ale dla całego naszego ciała. Odpowiednio dobrany materac pozwoli na prawidłowy wypoczynek i przygotuje nasz organizm na obowiązki w ciągu dnia. Pamiętaj, by przy utrzymujących się i dokuczliwych dolegliwościach bólowych niezwłocznie uprzedzić specjalistę. Im dłużej zwlekamy z wizytą u lekarza tym bardziej procesy degeneracji tkanek i zmiany zapalne postępują – w niektórych przypadkach mogą być nieodwracalne i wymagać interwencji chirurgicznej.
Leczenie schorzeń kręgosłupa
Leczenie chorób kręgosłupa możemy podzielić na leczenie zachowawcze i leczenie operacyjne. W OrtoGo Centrum Medyczne specjalizujemy się w ambulatoryjnym leczeniu schorzeń. Nasi Pacjenci mają dostęp do innowacyjnych terapii i zabiegów ambulatoryjnych, specjalistycznej rehabilitacji dobieranej indywidualnie do Pacjenta, a także w razie konieczności kwalifikacji do operacji chirurgicznych i wizyt pooperacyjnych wizyt kontrolnych.
Metody, które stosujemy w leczeniu schorzeń kręgosłupa to między innymi:
- farmakoterapia,
- blokada kręgosłupa,
- rehabilitacja,
- nowoczesne terapie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego PRP,
- terapia odżywczym serum Orthokine ® (dostępna wyłącznie w kilkudziesięciu licencjonowanych ośrodkach w Polsce),
- terapia GOLDIC® z wykorzystaniem cytokin indukowanych złotem
Zajmujemy się również profilaktyką schorzeń kręgosłupa:
- fizykoterapia, w tym zabiegi elektroterapia i terapia ultradźwiękami,
- rozluźniające sesje z użyciem masażera pistoletowego,
- dobór i projektowanie wkładek ortopedycznych Formthotics ™
Przydatne linki:
Chcesz umówić wizytę? Kliknij tutaj.
Źródła:
Zdrowie i zachowania zdrowotne mieszkańców Polski w świetle badania EHIS 2014 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/zdrowie-i-zachowania-zdrowotne-mieszkancow-polski-w-swietle-badania-ehis-2014,10,1.html
Agnieszka Dobrzeniecka, Adam Maksymilian Pogorzała, Wybrane zagadnienia profilaktyki i postępowania w zespołach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
Maryla Szpala, Agata Skorupińska, Karolina Kostorz, Pomeranian J Life Sci 2017;63(3):78-84, Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie, Occurrence of back pain – causes and treatment