Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO): Przyczyny, badania i leczenie
#Zdrowie
29 lutego 2024

Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO): Przyczyny, badania i leczenie

Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO) to stan, który może powodować szereg nieprzyjemnych objawów i wpływać na jakość życia. Poniżej znajdziesz szczegółowy przegląd tego, czym jest SIBO, jego przyczyn, objawów SIBO, metod diagnostyki i leczenia, jak również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego stanu.

Zobacz również: gastroenterologia (gastrologia)

Co to jest Zespół Rozrostu Bakteryjnego (SIBO)?

SIBO, czyli objawia się nadmiernym namnażaniem się bakterii w jelicie cienkim. To problem, który występuje, gdy bakterie, które zwykle znajdują się w innych częściach przewodu pokarmowego, kolonizują jelicie cienkie. Ten niepożądany wzrost bakterii może prowadzić do szeregu problemów trawiennych, w tym do objawów SIBO takich jak ból brzucha, wzdęcia oraz zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.

Jak często występuje SIBO?

SIBO dotyka szerokiej gamy osób, od młodych dorosłych po seniorów, z różnymi podstawowymi stanami zdrowia. Szczególnie narażone są osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby zapalne jelit, cukrzyca typu 2, lub te, które przeszły operacje przewodu pokarmowego. Rozpoznanie i leczenie SIBO mogą być skomplikowane z powodu jego zmiennych objawów i podobieństwa do innych zaburzeń jelitowych.

Przyczyny Zespołu Rozrostu Bakteryjnego

Przyczyny SIBO są różnorodne, ale można je generalnie podzielić na kilka kategorii:

 • Zaburzenia motoryki jelitowej: Kiedy ruchy jelit są spowolnione, może to prowadzić do stagnacji treści jelitowej, co z kolei stwarza warunki sprzyjające rozwojowi bakterii.
 • Anatomiczne anomalie jelit: Zmiany w strukturze jelit, takie jak zrosty po operacjach, mogą tworzyć kieszenie, w których bakterie mogą się gromadzić i mnożyć.
 • Choroby i stany współistniejące: Stan zdrowia ogólnego, w tym choroby autoimmunologiczne, cukrzyca i niedobory immunologiczne, może wpływać na ryzyko rozwoju SIBO.
 • Leki: Długotrwałe stosowanie niektórych leków, w tym inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków, może zaburzać naturalną mikroflorę jelit i sprzyjać rozwojowi SIBO.

Objawy Zespołu Rozrostu Bakteryjnego (SIBO)

Objawy SIBO, czyli Zespołu Rozrostu Bakteryjnego w Jelicie Cienkim są różnorodne i mogą znacznie wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz ogólny komfort życia. Najczęściej występują:

 • Wzdęcie brzucha: Charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem i oddawaniem gazów, które mogą prowadzić do dyskomfortu i uczucia rozpierania.
 • Przewlekła biegunka: Może być wodnista lub tłuszczowa, a więc taką, którą trudno spłukać. Jest to częsty i uciążliwy objaw, który może również przyczyniać się do odwodnienia i niedoborów składników odżywczych.
 • Ból brzucha: Często opisywany jako skurcze lub ciągły dyskomfort, ból brzucha może być wynikiem nadmiernego rozrostu bakteryjnego i towarzyszących mu procesów zapalnych w jelicie cienkim.
 • Uczucie pełności w jamie brzusznej: Pacjenci mogą odczuwać szybką sytość po spożyciu nawet małych ilości pokarmu, co może prowadzić do niechęci do jedzenia i nieintencjonalnej utraty wagi.
 • Zaparcie: Chociaż mniej powszechne niż biegunka, zaparcie również może być objawem SIBO, zwłaszcza w przypadku, gdy dominująca flora bakteryjna produkuje więcej metanu.

Ponadto, pacjenci z SIBO mogą doświadczać dodatkowych objawów, które mogą wydawać się mniej bezpośrednio związane z przewodem pokarmowym, ale są równie istotne dla ogólnej oceny stanu zdrowia:

 • Niedobory żywieniowe: Ze względu na zaburzenia w absorpcji składników odżywczych, pacjenci mogą cierpieć na niedobory witamin i minerałów, co może manifestować się w postaci anemii, osłabienia, zmęczenia, a nawet zaburzeń neurologicznych.
 • Intolerancje pokarmowe: Wiele osób z SIBO zgłasza wzrost wrażliwości na określone pokarmy, co może prowadzić do zaostrzenia objawów po ich spożyciu. Nietolerancje takie jak na laktozę, gluten, czy inne specyficzne cukry i węglowodany, mogą być bardziej wyraźne.
 • Zmęczenie i osłabienie: Ogólne uczucie zmęczenia i braku energii, które nie jest proporcjonalne do aktywności fizycznej lub długości snu, może być wynikiem zarówno niedoborów żywieniowych, jak i ogólnego wpływu stanu zapalnego i toksyn bakteryjnych na organizm.

Rozpoznanie i skuteczne leczenie SIBO wymaga kompleksowego podejścia, które nie tylko koncentruje się na eliminacji nadmiernej flory bakteryjnej, ale również na zarządzaniu objawami i poprawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Diagnostyka i leczenie SIBO

Diagnostyka SIBO często opiera się na testach oddechowych, które mierzą produkcję gazów przez bakterie. Można również stosować badania krwi, testy kału i endoskopię z biopsją w celu oceny stanu jelit i wykluczenia innych przyczyn objawów. Leczenie SIBO musi być wieloaspektowe i dostosowane przez lekarza do indywidualnych potrzeb pacjenta:

Antybiotykoterapia w leczeniu SIBO

Leczenie SIBO często rozpoczyna się od antybiotykoterapii, która ma na celu redukcję nadmiernej populacji bakterii w jelicie cienkim. Leczenie jest dostosowane w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta i specyfiki zakażenia bakteryjnego. Ważne jest, aby terapię antybiotykową prowadzić pod ścisłym nadzorem medycznym, aby zapewnić jej skuteczność i minimalizować ryzyko wystąpienia oporności na antybiotyki.

Zmiany w diecie jako sposób na SIBO

Zmiany dietetyczne, takie jak wprowadzenie diety niskoresztkowej lub diety niskiej w FODMAP (fermentowalne oligo-, di-, monosacharydy i poliole), mają na celu ograniczenie dostępnych substratów fermentacyjnych dla bakterii. Dieta niskoresztkowa polega na ograniczeniu spożycia pokarmów bogatych w błonnik, który może być trudno strawiony i fermentowany przez bakterie, prowadząc do objawów takich jak wzdęcia, gazy, czy biegunki. Dieta FODMAP z kolei, koncentruje się na ograniczeniu pokarmów, które są bogate w pewne cukry i alkohole, mogące fermentować w jelicie cienkim, co również może przyczyniać się do objawów SIBO. Wdrażanie zmian dietetycznych powinno być przeprowadzane pod opieką dietetyka oraz lekarza, który pomoże dostosować dietę do indywidualnych potrzeb pacjenta, zapewniając jednocześnie, że dieta jest zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Suplementacja i probiotyki w terapii SIBO

Suplementacja składników odżywczych, które mogły zostać zubożone w wyniku zaburzeń wchłaniania spowodowanych przez SIBO, stanowi ważny element terapii. Suplementy takie jak witamina B12, żelazo, wapń, i magnez mogą być konieczne w celu uzupełnienia potencjalnych niedoborów. Ponadto, suplementacja specyficznymi aminokwasami, takimi jak L-glutamina, może wspierać regenerację i naprawę błony śluzowej jelit, co jest szczególnie ważne w przypadkach uszkodzenia wywołanego przez nadmierny rozrost bakteryjny.

W leczeniu SIBO probiotyki odgrywają również ważną rolę w przywracaniu zdrowej mikroflory jelitowej po zakończeniu antybiotykoterapii. Choć badania nad skutecznością probiotyków w leczeniu SIBO są mieszane, niektóre szczepy bakterii probiotycznych, takie jak Lactobacillus i Bifidobacterium, mogą przynieść korzyści w regulacji mikroflory jelitowej i zmniejszeniu objawów. Ważne jest, aby wybór probiotyków był dokonany na podstawie dokładnej analizy i w porozumieniu z lekarzem, aby zapewnić, że są one odpowiednie dla konkretnego przypadku SIBO i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Najczęściej zadawane pytania o SIBO

Poniżesz znajdziesz najpopularniejsze pytania zadawane przez pacjentów w kontekście leczenia SIBO. Oto one:

Czy SIBO może powrócić po leczeniu?

Niestety, SIBO jest stanem, który ma tendencję do nawrotów, co często jest związane z nierozwiązaniem podstawowych problemów, które doprowadziły do jego rozwoju. Aby zminimalizować ryzyko nawrotu, konieczne jest długoterminowe dbanie o zdrową dietę, odpowiedni styl życia, i w niektórych przypadkach, powtarzane kursy antybiotykoterapii. Regularne wizyty kontrolne u gastroenterologa oraz dostosowanie planu leczenia do bieżącej sytuacji klinicznej pacjenta mogą znacząco pomóc w utrzymaniu zdrowia jelit na dłuższy czas.

Jakie są naturalne metody leczenia SIBO?

Naturalne metody leczenia SIBO obejmują szereg interwencji dietetycznych i zmian w stylu życia, które mogą wspomagać tradycyjne metody leczenia, takie jak antybiotykoterapia. Zmiany w diecie, w tym ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w FODMAP, mogą pomóc zmniejszyć objawy związane z fermentacją bakteryjną. Stosowanie ziół o działaniu antybakteryjnym, takich jak oregano, tymianek, czy berberyna, również może wspierać walkę z nadmiernym rozrostem bakterii. Suplementy takie jak probiotyki, L-glutamina, czy kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha (MCT) mogą przyczyniać się do odbudowy zdrowej mikroflory jelitowej i naprawy uszkodzonej bariery jelitowej. .

Czy SIBO jest zaraźliwe?

SIBO samo w sobie nie jest zaraźliwe, ponieważ jest to związane z nadmiernym rozrostem bakterii, które naturalnie występują w jelitach, a nie z infekcją zewnętrzną.

SIBO jest złożonym stanem wymagającym kompleksowego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego. Zrozumienie przyczyn, objawów oraz dostępnych opcji leczenia SIBO jest kluczowe dla efektywnej kontroli tego zaburzenia. Współpraca ze specjalistą gastroenterologiem jest niezbędna w celu opracowania skutecznego planu leczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jeśli zauważyli Państwo u siebie lub bliskich objawy sugerujące SIBO, zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej opieki medycznej w OrtoGo Centrum Medyczne. Nasze placówki w Płocku oraz w Warszawie oferują specjalistyczne konsultacje oraz nowoczesne metody diagnostyki i leczenia, aby zapewnić Państwu najlepszą możliwą opiekę.

Ostatnie wpisy na blogu

OpenMed – OrtoGo Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży  
18 lipca 2024#Porady

OpenMed – OrtoGo Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży  

Poziom cholesterolu a zdrowia serca – jak cholesterol wpływa na serce?
28 czerwca 2024#Badania krwi

Poziom cholesterolu a zdrowia serca – jak cholesterol wpływa na serce?

Skuteczna ochrona przed słońcem: Jak chronić skórę i włosy przed promieniowaniem UV?
26 czerwca 2024#Porady

Skuteczna ochrona przed słońcem: Jak chronić skórę i włosy przed promieniowaniem UV?

Łuszczyca – przyczyny, objawy i metody leczenia. Jak radzić sobie z tą chorobą?
21 czerwca 2024#Zdrowie

Łuszczyca – przyczyny, objawy i metody leczenia. Jak radzić sobie z tą chorobą?

Strzałka ikona
Odwiedź blog

Potrzebujesz pomocy w
doborze lekarza?

Nie wiesz, który specjalista będzie odpowiedni dla Ciebie?
Zostaw numer telefonu, a nasi pracownicy skontaktują się z Tobą.

Pliki cookies na ortogo.pl

Używamy plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony internetowej zgodnie z zasadami opisanymi w naszej polityce cookies.

Ustawienia preferencji plików cookies:

Niezbędne, funkcjonalne cookies
Zawsze Włączone
Wydajnościowe cookies
Marketingowe cookies