Leczenie osoczem bogatopłytkowym - Warszawa i Płock
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma-PRP), to krwiopochodny materiał autologiczny pozyskiwany bezpośrednio z obwodowej krwi pacjenta. Charakteryzuje się szczególnie wysokim stężeniem płytek krwi (PLT – wskaźnik płytek krwi na mm3). Osocze bogatopłytkowe nazywa jest także koncentratem czynników wzrostu (Plasma Rich Growth Factors), gdyż badania wykazują, że PRP zawiera ponad 30 czynników wzrostu, a także zestaw biomolekuł, które biorą czynny udział w procesach gojenia się ran i regeneracji tkanek. Osocze bogatopłytkowe jest szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny. w OrtoGo specjalizujemy się w zastosowaniu osocza bogatopłytkowego do regeneracji tkanek i leczenia schorzeń w urazach ortopedycznych.
Jak działa Tropocells PRP™?
Leczenie za pomocą osocza bogatopłytkowego nazywane jest terapią regeneracyjną, ponieważ polega na stymulowaniu własnych komórek do procesu regeneracji i odbudowy. Zabiegi medycyny regeneracyjnej z użyciem PRP mają zastosowanie w szerokim zakresie problemów mięśniowo-szkieletowych. Po podaniu zastrzyku z pozyskanym osoczem bogatopłytkowym rozpoczyna się proces degranulacji ziarnistości alfa w płytkach krwi i uwalniane zostają czynniki wzrostu. Większość z nich uwalniana jest przez płytki już w przeciągu pierwszej godziny od podania. Stosowanie terapii z użyciem PRP sprzyja również powstawaniu nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu tkanki są lepiej odżywione, ukrwione i dotlenione.
Czym są i jak działają czynniki wzrostu?
Czynniki wzrostu są białkami, które są uwalniane z płytek krwi. Ich zadaniem jest stymulowanie procesu regeneracji obszaru, w który podawane jest osocze bogatopłytkowe, a także wspomaganie procesu tworzenia się kolagenu i nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza).
Głównymi czynnikami stymulującymi terapię regeneracyjną są:
- TGF (ang. Transforming growth factor) - czynnik wzrostu stymulujący wzmocnienie macierzy między komórkami, odpowiada także za zarządzanie komórkami w trakcie procesu ich wzrostu
- PDGF (ang. Platelet-derived growth factor) - płytkowy czynnik wzrostu, wspomagający wzrost naczyń krwionośnych, naczyń włosowatych i odnowę naskórka
- EGF (ang. Endothelial growth factor) - czynnik wzrostu stymulujący powstawanie nowego kolagenu
- FGF (ang. Fibroblast growth factor) - czynnik wzrostu odpowiadający za angiogenezę (powstawanie nowych naczyń krwionośnych) oraz wspomagający wzrost komórek specjalistycznych
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem Tropocells PRP™ i jak się do niego przygotować?
Przed zabiegiem warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu (zalecane jest, aby pacjent wypił około 1,5 litra wody). Wskazane jest także odstawienie aspiryny na co najmniej 4 dni przed zabiegiem.
Zabieg podania osocza bogatopłytkowego trwa do 40 minut, w zależności od miejsca podania osocza bogatopłytkowego. Dokonywany jest on każdorazowo w trzech etapach.
Pierwszym etapem jest pobranie krwi. Personel medyczny pobiera materiał do sterylnej, certyfikowanej probówki, przeznaczonej specjalnie do tego zabiegu. Samo pobranie zajmuje kilka sekund i nie różni się niczym od zwykłego pobrania krwi.
Kolejną czynnością jest przygotowanie materiału do zabiegu. Próżniowa probówka z krwią umieszczona zostaje w gabinecie lekarskim w specjalnej wirówce, w której dzięki procesom wirowania i izolacji oddzielone zostają odpowiednie frakcje materiału i przygotowane zostaje osocze bogatopłytkowe. W zależności od zabiegu, pobierane są pomiędzy 1 a 3 mililitry osocza bogatopłytkowego. Lekarz prowadzący może zlecić pobranie i odwirowanie kilku probówek, aby zwiększyć ilość osocza bogatopłytkowego. Większe stawy, jak bark czy biodro mogą wymagać większej ilości osocza PRP. Cały proces trwa z reguły od 5 do 15 minut, zależnie od wybranego zestawu.
Trzecim i ostatnim etapem zabiegu jest podanie pozyskanego materiału pacjentowi poprzez iniekcję, czyli zastrzyk. Samo podanie czasami wiąże się z małym dyskomfortem. Jednak ze względu na to, że ilość podawanego materiału nie jest duża, zabieg przebiega szybko. w niektórych przypadkach może być on wykonywany przez lekarza pod kontrolą USG. w razie potrzeby ostrzyknięty obszar warto unieruchomić stabilizatorem lub ortezą, po konsultacji z lekarzem.
Zabiegi medycyny regeneracyjnej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego charakteryzują się bardzo szybkim przebiegiem okresu rekonwalescencji. Są one przeprowadzane ambulatoryjnie (czyli w przychodni, bez konieczności przebywania w szpitalu), więc pacjent po zabiegu może samodzielnie wrócić do domu. Nie jest wymagany żaden dodatkowy pobyt w placówce medycznej.
Ilość potrzebnych do uzyskania odpowiednich efektów zabiegów, sposób podania materiału czy wykonanie zabiegu pod kontrolą USG za każdym razem jest indywidualną decyzją lekarza prowadzącego. Zespół ortopedów OrtoGo posiada szeroki zakres kompetencji poparty wieloletnim doświadczeniem w konsultowaniu oraz podawaniu osocza bogatopłytkowego wielu chorym.
Zastosowanie terapii Tropocells PRP™ w ortopedii regeneracyjnej i medycynie sportowej
Nowoczesne metody ortopedii regeneracyjnej pozwalają na uporanie się z wieloma schorzeniami bez konieczności leczenia operacyjnego. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w ortopedii z powodzeniem stosowana jest przy urazach stawów i ścięgien, pomaga przy leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, a także zmian i zespołów przeciążeniowych. Może być również wykorzystywana przy wspomaganiu terapii pooperacyjnej, podczas uszkodzeń narządu ruchu, czy przy ubytkach chrząstki stawowej.
Silnie regenerujące właściwości PRP w ortopedii regeneracyjnej są pomocne przy następujących schorzeniach:
- łokieć tenisisty,
- łokieć golfisty,
- ostrogi piętowe,
- kolano skoczka (zapalenia więzadła właściwego rzepki),
- kolano biegacza,
- kontuzje/uszkodzenia ścięgien, mięśni i więzadeł,
- urazy i zmiany przeciążeniowe,
- liczne schorzenia i kontuzje stawów – biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.,
- w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome),
- w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany,
- zapalenie ścięgien gęsiej stopki,
- tendinopatie stożka rotatorów barku, zespół cieśni podbarkowej,
- ubytki chrząstki stawowej: pourazowych i zwyrodnieniowych,
- po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), szyciu łąkotek, naprawach chrząstki stawowej,
- zaburzeń zrostu kostnego,
- zmiany zwyrodnieniowe ścięgna,
- pooperacyjne: po zabiegach naprawczych ścięgien np. Achillesa
Czy zabieg z użyciem Tropocells PRP™ jest bezpieczny?
Tak, zabiegi z wykorzystaniem Tropocells PRP™ są gwarancją bezpieczeństwa. Terapia regeneracyjna osoczem bogatopłytkowym jest podawana pacjentowi metodą iniekcji dostawowej lub okołostawowej, dzięki czemu jest nieinwazyjna, bezpieczna i cechuje się krótkim okresem rekonwalescencji. Ponadto Tropocells PRP™ jest materiałem autologicznym pobieranym z własnej krwi pacjenta, więc można całkowicie wykluczyć ryzyko wystąpienia alergii, czy negatywnej reakcji immunologicznej oraz wyeliminować możliwość zakażenia się poprzez krew pobieraną od innego dawcy.
Zalety korzystania z terapii Tropocells PRP™
- szybka eliminacja przykrych dolegliwości i bólu
- skuteczna regeneracja i odbudowa tkanek za pomocą naturalnej metody
- nieinwazyjna technika podania i krótki okres rekonwalescencji
- brak powikłań i bezpieczeństwo pacjenta
- znacząca poprawa komfortu i jakości życia
Masz pytania? Skontaktuj się z nami - 22 100 45 20 lub 24 337 62 66.
Koszt zabiegów z użyciem Tropocells PRP™ oraz innych usług sprawdzisz w naszym cenniku.