Leczenie kolana biegacza w OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Kolano Biegacza

Kolano biegacza

Kolano biegacza jest przypadłością najczęściej dotykającą osoby intensywnie uprawiające sport. Choć nazwa sugeruje, że jest to schorzenie występujące u osób zajmujących się bieganiem to kolano biegacza może dotknąć każdego kto intensywnie uprawia sport. Charakterystyczną cechą kolana biegacza jest ból ulokowany w przedniej części kolana, w okolicy rzepki.

Kolano biegacza - przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania kolana biegacza jest przeciążenie. Systematycznie uprawiając sport możemy doprowadzić do stałego przeciążenia w stawie kolanowym. Choć jest to główna przyczyna problemów prowadzących do powstania kolana biegacza istnieje jeszcze kilka innych czynników mogących spowodować tę przypadłość. Kolano biegacza mogą spowodować między innymi: chondromalacja rzepki (zmiękczenie lub pękanie rzepki), bóle wzrostowe (występujące w okresie dojrzewania, spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie), zaburzenia w produkcji mazi stawowej (powodujące zwiększenie tarcia w stawie i zwiększające prawdopodobieństwo uszkodzeń mechanicznych). Kolano biegacza może być także spowodowane przyjmowaniem przez długi czas nieodpowiednich pozycji (długi czas ze zgiętymi kolanami), a także częste chodzenie na wysokich obcasach.

Kolano biegacza - objawy

Kolano biegacza cechują dolegliwości bólowe w przedniej części kolana, które mogą nasilać się podczas długiego odpoczynku ze zgiętymi kolanami i czynności ruchowych obciążających bezpośrednio staw kolanowy, takich jak np. wchodzenie po schodach, przysiady lub bieganie.

Diagnostyka i leczenie

Dolegliwości związane z kolanem biegacza mogą przełożyć się również na dolegliwości innych części ciała. Obciążenie występujące w stawie kolanowym może powodować przekładanie się funkcji uszkodzonego stawu na inne mięśnie, co nazywamy kompensacją mięśniową. Diagnostyką i doborem leczenia powinien zająć się wykwalifikowany specjalista ortopedii. Lekarz przeprowadzi wywiad i podstawowe badanie fizykalne, a także pokieruje na ewentualne dalsze badania diagnostyczne.

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
Telefon ikona
22 100 45 20

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.