Kolano skoczka
Kolano skoczka to potoczna nazwa dla kontuzji sportowej, która objawia się bólem przedniej okolicy kolana. Najczęściej spowodowana jest ona zmianami przeciążeniowymi w obrębie więzadła rzepki.
Czym jest więzadło rzepki?
Jest to więzadło umieszczone w stawie kolanowym. Stanowi środkową część wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda, czyli jednego z największych mięśni znajdujących się w ludzkim ciele. Struktura ta pozwala na prawidłowy ruch kończyny, np.bieganie, skakanie, prostowanie kończyny.
Kolano skoczka - przyczyny
Kolano skoczka najczęściej pojawia się podczas przeciążeń, które powodują mikrourazy struktury i znaczenie wpływają na jej wytrzymałość. Co może spowodować przeciążenia?
- nadwaga lub otyłość,
- patologie w budowie stopy, np. płaskostopie,
- patologie w budowie stawu kolanowego,
- u sportowców - nieprawidłowości w wykonaniu ćwiczeń.
Kolano skoczka - objawy
Objawy z którymi najczęściej zmagają się nasi Pacjenci to:
- silne dolegliwości bólowe w przedniej części stawu kolanowego,
- ból w trakcie ćwiczeń lub po ich zakończeniu,
- przy zaawansowanym stadium ból podczas codziennych czynności ruchowych, np. siadanie, wstawanie, chodzenie.
Diagnoza i leczenie
Leczenie kolana skoczka w dużym stopniu zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Diagnostyka schorzenia ogranicza się w większości przypadków do wykonania badania ultrasonograficznego zmiany, czyli USG. Leczenie uszkodzenia więzadła właściwego rzepki możemy podzielić na:
- Leczenie zachowawcze - ćwiczenia u fizjoterapeuty i rehabilitacja ortopedyczna. Ma ona na celu wzmocnienie siły mięśni i ich odpowiednią stymulację.
- Iniekcje osoczem bogatopłytkowym PRP - nowoczesna terapia regeneracyjna, która ma na celu pozyskanie z obwodowej krwi Pacjenta autologicznego materiału, który w procesia leczenia wykorzystany zostanie do stymulowania komórek do procesu regeneracji i odnowy.
- Leczenie kwasem hialuronowym - z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń ortopedycznych. Kwas hialuronowy również podaje się metodą iniekcji, czyli poprzez zastrzyk. Wytwarza on warstwę ochronną i odżywia chrząstkę stawową.
- W zaawansowanym stadium konieczne jest leczenie operacyjne.
Podejrzewasz u siebie kolano skoczka? Skorzystaj z konsultacji ortopedycznej w OrtoGo Centrum Medyczne w Warszawie lub w Płocku.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami - 22 100 45 20 lub 24 337 62 66.
Koszt leczenia kolana skoczka oraz innych usług sprawdzisz w naszym cenniku.