Leczenie kolana skoczka w OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Kolano Skoczka

Kolano skoczka

Kolano skoczka to potoczna nazwa dla kontuzji sportowej, która objawia się bólem przedniej okolicy kolana. Najczęściej spowodowana jest ona zmianami przeciążeniowymi w obrębie więzadła rzepki.

Czym jest więzadło rzepki?

Jest to więzadło umieszczone w stawie kolanowym. Stanowi środkową część wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda, czyli jednego z największych mięśni znajdujących się w ludzkim ciele. Struktura ta pozwala na prawidłowy ruch kończyny, np.bieganie, skakanie, prostowanie kończyny.

Kolano skoczka - przyczyny

Kolano skoczka najczęściej pojawia się podczas przeciążeń, które powodują mikrourazy struktury i znaczenie wpływają na jej wytrzymałość. Co może spowodować przeciążenia?

 • nadwaga lub otyłość,
 • patologie w budowie stopy, np. płaskostopie,
 • patologie w budowie stawu kolanowego,
 • u sportowców - nieprawidłowości w wykonaniu ćwiczeń.

Kolano skoczka - objawy

Objawy z którymi najczęściej zmagają się nasi Pacjenci to:

 • silne dolegliwości bólowe w przedniej części stawu kolanowego,
 • ból w trakcie ćwiczeń lub po ich zakończeniu,
 • przy zaawansowanym stadium ból podczas codziennych czynności ruchowych, np. siadanie, wstawanie, chodzenie.

Diagnoza i leczenie

Leczenie kolana skoczka w dużym stopniu zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Diagnostyka schorzenia ogranicza się w większości przypadków do wykonania badania ultrasonograficznego zmiany, czyli USG. Leczenie uszkodzenia więzadła właściwego rzepki możemy podzielić na:

 1. Leczenie zachowawcze - ćwiczenia u fizjoterapeuty i rehabilitacja ortopedyczna. Ma ona na celu wzmocnienie siły mięśni i ich odpowiednią stymulację.
 2. Iniekcje osoczem bogatopłytkowym PRP - nowoczesna terapia regeneracyjna, która ma na celu pozyskanie z obwodowej krwi Pacjenta autologicznego materiału, który w procesia leczenia wykorzystany zostanie do stymulowania komórek do procesu regeneracji i odnowy.
 3. Leczenie kwasem hialuronowym - z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń ortopedycznych. Kwas hialuronowy również podaje się metodą iniekcji, czyli poprzez zastrzyk. Wytwarza on warstwę ochronną i odżywia chrząstkę stawową.
 4. W zaawansowanym stadium konieczne jest leczenie operacyjne.

Podejrzewasz u siebie kolano skoczka? Skorzystaj z konsultacji ortopedycznej w OrtoGo Centrum Medyczne w Warszawie lub w Płocku.

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
Telefon ikona
22 100 45 20

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.