Leczenie kolana skoczka w OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Kolano Skoczka

Kolano skoczka

Kolano skoczka to potoczna nazwa dla kontuzji sportowej, która objawia się bólem przedniej okolicy kolana. Najczęściej spowodowana jest ona zmianami przeciążeniowymi w obrębie więzadła rzepki.

Czym jest więzadło rzepki?

Jest to więzadło umieszczone w stawie kolanowym. Stanowi środkową część wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda, czyli jednego z największych mięśni znajdujących się w ludzkim ciele. Struktura ta pozwala na prawidłowy ruch kończyny, np.bieganie, skakanie, prostowanie kończyny.

Kolano skoczka - przyczyny

Kolano skoczka najczęściej pojawia się podczas przeciążeń, które powodują mikrourazy struktury i znaczenie wpływają na jej wytrzymałość. Co może spowodować przeciążenia?

 • nadwaga lub otyłość,
 • patologie w budowie stopy, np. płaskostopie,
 • patologie w budowie stawu kolanowego,
 • u sportowców - nieprawidłowości w wykonaniu ćwiczeń.

Kolano skoczka - objawy

Objawy z którymi najczęściej zmagają się nasi Pacjenci to:

 • silne dolegliwości bólowe w przedniej części stawu kolanowego,
 • ból w trakcie ćwiczeń lub po ich zakończeniu,
 • przy zaawansowanym stadium ból podczas codziennych czynności ruchowych, np. siadanie, wstawanie, chodzenie.

Diagnoza i leczenie

Leczenie kolana skoczka w dużym stopniu zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Diagnostyka schorzenia ogranicza się w większości przypadków do wykonania badania ultrasonograficznego zmiany, czyli USG. Leczenie uszkodzenia więzadła właściwego rzepki możemy podzielić na:

 1. Leczenie zachowawcze - ćwiczenia u fizjoterapeuty i rehabilitacja ortopedyczna. Ma ona na celu wzmocnienie siły mięśni i ich odpowiednią stymulację.
 2. Iniekcje osoczem bogatopłytkowym PRP - nowoczesna terapia regeneracyjna, która ma na celu pozyskanie z obwodowej krwi Pacjenta autologicznego materiału, który w procesia leczenia wykorzystany zostanie do stymulowania komórek do procesu regeneracji i odnowy.
 3. Leczenie kwasem hialuronowym - z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń ortopedycznych. Kwas hialuronowy również podaje się metodą iniekcji, czyli poprzez zastrzyk. Wytwarza on warstwę ochronną i odżywia chrząstkę stawową.
 4. W zaawansowanym stadium konieczne jest leczenie operacyjne.

Podejrzewasz u siebie kolano skoczka? Skorzystaj z konsultacji ortopedycznej w OrtoGo Centrum Medyczne w Warszawie lub w Płocku.

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
28 July 2021#Zdrowa dieta

Borówka amerykańska, czyli inaczej borówka wysoka, to owoc znany głównie ze swojego słodkiego smaku. Warto jednak sięgać po nią jak najczęściej, ponieważ jedzenie borówki amerykańskiej niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Borówki w sklepach możemy dostać przeważnie przez cały rok – jednak są to owoce sprowadzane z innych krajów, np. Hiszpanii, a lato (sezon mniej […]

19 July 2021#Badania krwi

Regularne badania krwi to szybki i prosty sposób na to, by skontrolować swój ogólny stan zdrowia. Warto pamiętać o nich nawet mimo dobrego samopoczucia, to właśnie dzięki nim wiele chorób wykrywanych jest we wczesnym stadium, co znacznie ułatwia proces leczenia i często pozwala na uniknięcie leczenia inwazyjnego, na przykład operacji. Pacjenci często przyznają się, że […]

08 July 2021#Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi najczęstszą przyczynę dolegliwości stawowych. W wyniku procesu chorobowego dochodzi do uszkodzenia lub degradacji struktur stawowych, a nawet upośledzenia funkcji zajętego chorobowo stawu. Schorzeniem może zostać dotknięty każdy staw, jednak najczęściej choroba atakuje: staw kolanowy, staw biodrowy, kręgosłup oraz stawy rąk i stóp. Częstotliwość zmian wzrasta wraz z wiekiem, ale występowanie choroby […]

30 June 2021#Zdrowie

Kontuzje sportowe mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Uraz może spowodować zarówno długa przerwa w sporcie, jak i brak rozgrzewki, powtarzalność ruchów (co może na przykład obciążać nadmiernie jeden staw), niedostosowanie aktywności do swoich aktualnych możliwości, czy niepoprawna technika wykonywania ćwiczeń. Kontuzje możemy podzielić na dwa rodzaje: Urazy ostre, czyli takie które występują nagle. Przy […]

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.

Nowy numer telefonu

Wszystkie nasze Centra Medyczne korzystają z nowego, wspólnego numeru telefonu: 22 100 45 20.