Leczenie kontuzji
Kontuzja to uraz, który najczęściej kojarzy się ze sportem. Jednak mogą one wystąpić również na skutek przeciążenia podczas pracy, mogą też być wynikiem nawarstwiania się mikrourazem w związku z wykonywaniem powtarzalnych ruchów, a często przytrafiają się Pacjentom choćby przy wykonywaniu codziennych czynności domowych - spowodowane na przykład nagłym ruchem.
Kontuzje możemy podzielić na dwa rodzaje: kontuzje przewlekłe lub ostre. Kontuzje przewlekłe charakteryzują się nawarstwianiem mikrourazów. Powtarzające się przeciążenia doprowadzają do stanu, w którym nasz organizm nie nadąża już goić. W miejscu urazu pojawia się przewlekły stan zapalny, który objawia się stopniowo. Początkowo może to być ból przy wykonywaniu konkretnych czynności, który stopniowo narasta, aż w końcu towarzyszy Pacjentowi na stałe. Stan zapalny może też objawiać się tkliwością w miejscu urazu, a w końcowym efekcie doprowadzić do utrudnień w sprawnym poruszaniu i codziennym funkcjonowaniu.
Kontuzje ostre to takie, który występują u Pacjenta nagle. Może to być na przykład naderwanie mięśnia, czy skręcenie stawu. Przy tego typu kontuzjach ból jest ostry i pojawia się nagle.
Pamiętaj, by z kontuzją niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekarz zaleci dalsze postępowanie, a także dobierze odpowiednie leczenie i formę rehabilitacji. Nieleczone i niezdiagnozowane kontuzje często mają tendencję do odnawiania się w przyszłości i mogą prowadzić do powstania zmian zwyrodnieniowych.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami - 22 100 45 20 lub 24 337 62 66.