Alergolog dziecięcy Warszawa i Płock – Diagnostyka i leczenie
Ostroga piętowa
Ostroga piętowa jest to przypadłość o charakterze zwyrodnieniowym. Innymi słowy ostroga piętowa to narośl kostna, która występuje przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Miejsce występowania to obręb wyrostka przyśrodkowego guza kości piętowej. Stan zapalny w połączeniu z ostrogą piętową prowadzi do skrócenia rozcięgna, co skutkuje silnymi dolegliwościami bólowymi w tej okolicy.
Ostroga piętowa - objawy
U zdecydowanej większości Pacjentów ostroga piętowa obawia się silnymi dolegliwościami bólowymi w okolicy pięty. Początkowo ból towarzyszy Pacjentowi podczas poruszania, jednak z czasem może przyjąć charakter spoczynkowy - dolegliwości bólowe będą towarzyszyć Pacjentowi również w statyce. Ból często opisywany jest jako piekący, czy nawet palący i spowodować trudności z zakładaniem obuwia oraz chodzeniem.
Ostroga piętowa - przyczyny
Przyczyny ostrogi piętowej mogą być różne. Często jest to nieodpowiednio dobrane obuwie, które powoduje, że stawiamy stopy w nienaturalnych pozycjach, co po dłuższym czasie grozi urazami. Ostroga piętowa często pojawia się również przy przeciążeniach stopy, spowodowanych np. pracą lub treningami. Czynnikami sprzyjającymi są również: długie pozostawanie w pozycji stojącej, nadwaga i otyłość, wcześniejsze urazy kostki lub stopy, wady w budowie stopy (wrodzone lub nabyte).
Ostroga piętowa - diagnostyka
Diagnostyka ostrogi piętowej rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badania palpacyjnego. W trakcie wywiadu lekarz ustali lokalizację bólu, jego natężenie oraz ewentualny stopień zaawansowania schorzenia. Badanie palpacyjne polega na dotyku stopy przez specjalistę. Ostrogę piętową łatwą pomylić z innymi schorzeniami stopy. Badanie manualne pozwala określić dokładne miejsce występowania dolegliwości bólowych. W dalszej diagnostyce lekarz może poprosić o wykonanie badań obrazowych - RTG bądź USG.
Ostroga piętowa - profilaktyka
Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie ostrogi piętowej jest noszenie dobrze dobranego i odpowiednio wyprofilowanego obuwia. Wybierając buty powinniśmy pamiętać, aby miały one przede wszystkim miękką, stabilną podeszwę. Pomocnym czynnikiem jest też znormalizowanie masy ciała. Nadwaga i otyłość sprzyjają przeciążeniom stóp i powstawaniu urazów.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami - 22 100 45 20 lub 24 337 62 66.
Koszt usług z zakresu leczenia ostrogi piętowej oraz innych usług sprawdzisz w naszym cenniku.