Ostroga piętowa - OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Ostroga Piętowa

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa jest to przypadłość o charakterze zwyrodnieniowym. Innymi słowy ostroga piętowa to narośl kostna, która występuje przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Miejsce występowania to obręb wyrostka przyśrodkowego guza kości piętowej. Stan zapalny w połączeniu z ostrogą piętową prowadzi do skrócenia rozcięgna, co skutkuje silnymi dolegliwościami bólowymi w tej okolicy.

Ostroga piętowa - objawy

U zdecydowanej większości Pacjentów ostroga piętowa obawia się silnymi dolegliwościami bólowymi w okolicy pięty. Początkowo ból towarzyszy Pacjentowi podczas poruszania, jednak z czasem może przyjąć charakter spoczynkowy - dolegliwości bólowe będą towarzyszyć Pacjentowi również w statyce. Ból często opisywany jest jako piekący, czy nawet palący i spowodować trudności z zakładaniem obuwia oraz chodzeniem.

Ostroga piętowa - przyczyny

Przyczyny ostrogi piętowej mogą być różne. Często jest to nieodpowiednio dobrane obuwie, które powoduje, że stawiamy stopy w nienaturalnych pozycjach, co po dłuższym czasie grozi urazami. Ostroga piętowa często pojawia się również przy przeciążeniach stopy, spowodowanych np. pracą lub treningami. Czynnikami sprzyjającymi są również: długie pozostawanie w pozycji stojącej, nadwaga i otyłość, wcześniejsze urazy kostki lub stopy, wady w budowie stopy (wrodzone lub nabyte).

Ostroga piętowa - diagnostyka

Diagnostyka ostrogi piętowej rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badania palpacyjnego. W trakcie wywiadu lekarz ustali lokalizację bólu, jego natężenie oraz ewentualny stopień zaawansowania schorzenia. Badanie palpacyjne polega na dotyku stopy przez specjalistę. Ostrogę piętową łatwą pomylić z innymi schorzeniami stopy. Badanie manualne pozwala określić dokładne miejsce występowania dolegliwości bólowych. W dalszej diagnostyce lekarz może poprosić o wykonanie badań obrazowych - RTG bądź USG.

Ostroga piętowa - profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie ostrogi piętowej jest noszenie dobrze dobranego i odpowiednio wyprofilowanego obuwia. Wybierając buty powinniśmy pamiętać, aby miały one przede wszystkim miękką, stabilną podeszwę. Pomocnym czynnikiem jest też znormalizowanie masy ciała. Nadwaga i otyłość sprzyjają przeciążeniom stóp i powstawaniu urazów.

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
Telefon ikona
22 100 45 20

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.