Zespół cieśni nadgarstka - leczenie
Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęstszych występujących neuropatii, czyli uszkodzeń nerwów obwodowych, które odpowiadają między innymi za zaburzenia czucia.
Objawy, które wskazują na ZCN to:
- utrata swobody ruchów w dłoni,
- osłabienie chwytu,
- mrowienie w okolicy kciuka i palców,
- utrudnione zaciskanie dłoni w pięść,
- ból i drętwienie palców,
- pogorszenie sprawności manualnej.
Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny
Przyczyny występowania tego schorzenia mogą być różne, ale najczęściej występuje ono u:
- osób, które pracując przez wiele godzin wykonują powtarzalne ruchy (pisanie na klawiaturze, praca przy taśmie na magazynie),
- osób czynnie uprawiających sport i zawodowych sportowców,
- osób ze źle zagojonymi złamaniami i zwichnięcia,
- osób z niedoborem witaminy B6 i B12.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg polega na odbarczeniu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka metodą otwartą, poprzez nacięcie i odpreparowanie tkanek. Lekarz przecina troczek mięśni zginaczy, odbarcza nerw i usuwa zrosty oraz zmiany zwyrodnieniowe. Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót do pełnej sprawności. Ból znika zaraz po wykonaniu zabiegu, natomiast funkcje neurologiczne powracają zazwyczaj po około miesiącu, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Zabieg wykonuje lek. Bartosz Chwedczuk – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Wszystkie zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu Pacjent może od razu wrócić do domu.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami - 22 100 45 20 lub 24 337 62 66. Koszt zabiegów oraz innych usług z zakresu chirurgii ręki sprawdzisz w naszym cenniku.