Choroba de Quervaina - OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Choroba de Quervaina

Czym jest choroba de Quervaina?

Choroba de Quervaina to schorzenie, które poprzez silny ból umiejscowiony w okolicy nadgarstka, potrafi skutecznie utrudnić Pacjentom wykonywanie najprostszych czynności. Fachowa nazwa tego schorzenia to zaciskające zapalenie pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników ręki.

Choroba de Quervaina - przyczyny

Przyczyny choroby de Quervaina mogą mieć podłoże reumatyczne, jednak najczęściej jest ona wynikiem sumowania się mikrourazów powodujących stan zapalny. Powtarzające się przeciążenia mogą doprowadzić do blokowania zajętych chorobowo ścięgien. Zespół de Quervaina bardzo często diagnozowany jest u osób wykonujących powtarzalne ruchy ręką, na przykład sportowców czy malarzy. Choroba znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet, a w szczególności u młodych matek (spowodowana powtarzalnymi ruchami przy podnoszeniu dziecka). Dysfunkcja często pojawia się też u ludzi młodych, spowodowane jest to postępem techniki i coraz częstszym, wielogodzinnym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Choroba de Quervaina - objawy

  • ból nadgarstka po stronie kciuka i samego kciuka,
  • obrzęk i ciepłota tkanek w okolicy stanu zapalnego,
  • tkliwość tkanek w okolicy urazy w badaniu palpacyjnym,
  • ograniczenie ruchomości ręki

Choroba de Quervaina - diagnostyka i leczenie

Jednym ze sposobów diagnozowania choroby de Quervaina jest test Finkelsteina. Polega on na złożeniu kciuka do wewnątrz dłoni, dociśnięcia resztą palców i odchyleniu nadgarstka w stronę łokciową. Pojawiający się ból może świadczyć o chorobie de Quervaina, ale może również sugerować zmiany zwyrodnieniowe, dlatego też czasem w diagnostyce schorzenia konieczne jest wykonanie badania USG lub RTG. Leczenie jest zależne od aktualnego stadium choroby u Pacjenta. W zaawansowanych zmianach konieczna może być operacja pochewki ścięgna, jednak pierwszym etapem leczenia jest zawsze leczenie zachowawcze. Może ono obejmować unieruchomienie kciuka i nadgarstka ortezą oraz podanie sterydów. Zalecana jest także fizjoterapia, która pomaga zredukować stan zapalny, zmniejszyć obrzęk i ograniczyć dolegliwości bólowe u Pacjenta.

Masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę?

Zadzwoń do nas pod numer +22 100 45 20 lub kliknij TUTAJ!

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
Telefon ikona
22 100 45 20

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.