Leczenie chorób kręgosłupa - OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Leczenie chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa

Choroby kręgosłupa to grupa schorzeń, które skutecznie potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie Pacjentów. Najczęściej pierwszym objawem jest ból w okolicy kręgosłupa, jednak choroby kręgosłupa to nie tylko dolegliwości bólowe tej okolicy. Schorzeniom kręgosłupa często towarzyszą również bóle promieniujące w innych częściach ciała (przykładem jest na przykład rwa kulszowa), a nawet dysfunkcje ruchowe i zaburzenia czucia spowodowane naciskiem na elementy układu nerwowego.

Choroby kręgosłupa - przyczyny

 • wady postawy - wrodzone lub nabyte
 • złamania,
 • siedzący tryb życia,
 • mała aktywność fizyczna,
 • dyskopatia,
 • nadwaga i otyłość,
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia,
 • osteoporoza,
 • choroba zwyrodnieniowa,
 • przepukliny krążków międzykręgowych,
 • spondyloartropatie - choroby charakteryzujące się objawami zapalenia stawów kręgosłupa przy jednoczesnym zapaleniu stawów kończyn.

Często występujące choroby kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe - czyli zniekształcenia kręgów i stawów międzykręgowych. Schorzenie może występować we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Charakterystycznym objawem są dolegliwości bólowe w zmienionej chorobowo części, jednak wraz z rozwojem choroby Pacjenci odczuwają również sztywność kręgosłupa, w szczególności po długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej. Ból spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi może przyjmować dwie formy: miejscową - tylko w obszarze zwyrodnień i promieniującą - ból promieniuje na okoliczne części ciała.

Dyskopatia - jest schorzeniem związanym z krążkiem międzykręgowym, nazywanym potocznie dyskiem. Dysk jest elastycznym elementem, którego zadaniem jest oddzielanie od siebie kolejnych kręgów kręgosłupa. Najczęstsze objawy dyskopatii to silny ból, osłabienie siły mięśniowej, drętwienie i mrowienie kończyn, możliwe też są niedowłady i zaburzenia czucia.

Stenoza kanału kręgowego - schorzenie polega na zwężeniu kanału kręgowego w wyniku postępujących zwyrodnień. Postępująca stenoza kanału kręgowego powoduje zmniejszenie wolnej przestrzeni w kanale kręgowym, co skutkuje naciskiem na tkanki nerwowe.

Choroby kręgosłupa - diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Postępowanie w leczeniu może różnić się w zależności od zdiagnozowanego schorzenia i nasilenia jego objawów. Bóle w okolicy kręgosłupa niewątpliwie wymagają szybkiej konsultacji ze specjalistą. Szybka diagnoza pomaga uniknąć długotrwałych i złożonych uszkodzeń. Leczenie może obejmować na przykład farmakoterapię, blokadę terapeutyczną lub rehabilitację.

Masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę?

Zadzwoń do nas pod numer +22 100 45 20 lub kliknij TUTAJ!

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
Telefon ikona
22 100 45 20

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.