Zapalenie kaletki maziowej
Czym jest kaletka maziowa?
Kaletka maziowa jest wytworem błony maziowej, czyli wewnętrznej warstwy torebki stawowej. Jej główną funkcją jest produkcja mazi stawowej, co znacznie ułatwia ślizganie się i zmniejsza tarcie między elementami stawu i mięśniami. Kształtem przypomina worek lub pęcherzyk o różnej wielkości - w zależności od położenia. W naszym ciele znajduje się wiele rodzajów kaletek, dlatego też narażone są na przeciążenia i zapalenia. Zapalenie kaletki maziowej jest stanem zapalnym, którego przyczyną mogą być zarówno schorzenia współwystępujące, jak i zbytnie obciążenie kaletki maziowej.
Zapalenie kaletki maziowej - przyczyny
Przyczyna zapalenia kaletki maziowej nie jest jednoznaczna. Stan zapalny może być spowodowany przez kilka czynników:
- długotrwałe przeciążenia powodujące nawarstwianie się wielu mikrourazów, na przykład wielokrotne powtarzanie konkretnej czynności,
- cykliczne obciążenia (np. częste noszenie ciężarów),
- gwałtowne urazy (uderzenia, upadki, kontuzje),
- choroby zapalne, np. dna moczanowa lub Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS),
- infekcje.
Zapalenie kaletki maziowej - objawy
- zaczerwienienie skóry w okolicy stanu zapalnego,
- obrzęk,
- ciepłota miejsca urazu,
- dolegliwości bólowe, nasilające się podczas ruchu,
- sztywność stawu,
- tkliwość okolicznych tkanek w badaniu palpacyjnym,
- zmniejszony zakres ruchomości danego stawu.
Zapalenie kaletki maziowej - diagnostyka i leczenie
W dobraniu odpowiedniego postępowania przy zapaleniu kaletki maziowej u Pacjenta pomocne mogą okazać się badania diagnostyczne, a w szczególności badanie ultrasonografem. USG pomaga wykazać nagromadzony w okolicy kaletki maziowej płyn. Czasami lekarz zaleca też wykonanie MRI, czyli rezonansu magnetycznego, jednak konieczne jest to tylko w przypadku dużych problemów. W leczeniu kaletki maziowej w większości przypadków sprawdza się połączenie farmakoterapii z fizjoterapią. Bardzo ważnym elementem leczenia jest stosowanie się do zaleceń lekarza, mogą to być między innymi: zmniejszenie aktywności ruchowej i wypoczynek, unikanie pozycji aktywizujących ból w miejscu gdzie znajduje się stan zapalny, stosowanie chłodnych okładów, czy czasowe unieruchomienie w ortezie.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami - 22 100 45 20 lub 24 337 62 66.