Leczenie schorzeń kolan w OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Leczenie kolan

Leczenie kolan

Bóle kolan - możliwe przyczyny

Ból kolan to przypadłość, która może spotkać nas w każdym wieku i zależnie od przyczyn występowania dolegliwości bólowych może mieć on różne podłoże. Czynniki przez które występuje ból kolan mogą być różne: zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, urazy i zmiany przeciążeniowe, a nawet infekcje bakteryjne.

Bóle kolan - najczęściej występujące schorzenia

Zwichnięcie kolana

Zwichnięcie stawu kolanowego najczęściej jest wynikiem silnego urazu, np. upadku z wysokości, wypadku samochodowego, czy kontuzji sportowej. Polega na przesunięciu powierzchni stawowych kolana w taki sposób, że nie ma między nimi kontaktu. Jest to jeden z cięższych urazów kolana, dlatego też od razu po urazie w obrębie uszkodzonego stawu pojawia się obrzęk i krwiaki. Staw może wyglądać nienaturalnie, a w kolanie może pojawić się woda.

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana często jest wynikiem przeciążenia i nienaturalnego, nagłego skrętu lub obrotu kolana. W odróżnieniu od zwichnięcia kolana przy skręceniu nie dochodzi do oderwania od siebie powierzchni stawowych. W wyniku skręcenia zakres ruchu w stawie zostaje przekroczony. Skręceniu najczęściej towarzyszy krwiak, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości kończyny.

Bóle zwyrodnieniowe

Najczęstszymi czynnikami powodującymi chorobę zwyrodnieniową kolana są: zaawansowany wiek, nadmierna masa ciała, sport, urazy i przeciążenia kolana oraz czynniki genetyczne. Choroba zwyrodnieniowa kolana jest przewlekłym zapaleniem stawu kolanowego. Objawia się najczęściej: ciepłotą kolana, dolegliwościami bólowymi w stawie, sztywnością kolana (w szczególności występującą rano) i ograniczeniem ruchomości kolana. Pacjenci często też zgłaszają “chrupanie” i “trzaskanie” występujące najczęściej podczas nagłego ruchu kolanem.

Kolano skoczka

Kolano biegacza

Należy pamiętać, że bóle kolan mogą powodować nie tylko schorzenia występujące w obszarze stawu kolanowego, ale też czynniki takie jak:

  • obciążająca praca fizyczna,
  • nadwaga lub otyłość,
  • stojący/siedzący tryb życia,
  • nieodpowiednio dobrane obuwie.

Leczenie bólu kolan

Leczenie uzależnione jest od rozpoznania chorobowego. W stanach zapalnych bóle kolan można leczyć niesteroidowymi lekami zapalnymi (NLPZ). Przy urazach takich jak kolano skoczka, czy kolano biegacza, często stosuje się też regeneracyjną terapię osoczem bogatopłytkowym. Ważne! Pamiętaj, by koniecznie udać się do specjalisty, gdy:

  • odczuwasz dolegliwości bólowe w kolanie,
  • ból utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie,
  • odczuwasz ograniczoną ruchomość kolana,
  • kolano w dotyku jest ciepłe lub jest wyraźnie opuchnięte,
  • czujesz luz w kolanie podczas aktywności.

Masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę? Zadzwoń do nas!

+22 100 45 20

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
28 July 2021#Zdrowa dieta

Borówka amerykańska, czyli inaczej borówka wysoka, to owoc znany głównie ze swojego słodkiego smaku. Warto jednak sięgać po nią jak najczęściej, ponieważ jedzenie borówki amerykańskiej niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Borówki w sklepach możemy dostać przeważnie przez cały rok – jednak są to owoce sprowadzane z innych krajów, np. Hiszpanii, a lato (sezon mniej […]

19 July 2021#Badania krwi

Regularne badania krwi to szybki i prosty sposób na to, by skontrolować swój ogólny stan zdrowia. Warto pamiętać o nich nawet mimo dobrego samopoczucia, to właśnie dzięki nim wiele chorób wykrywanych jest we wczesnym stadium, co znacznie ułatwia proces leczenia i często pozwala na uniknięcie leczenia inwazyjnego, na przykład operacji. Pacjenci często przyznają się, że […]

08 July 2021#Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi najczęstszą przyczynę dolegliwości stawowych. W wyniku procesu chorobowego dochodzi do uszkodzenia lub degradacji struktur stawowych, a nawet upośledzenia funkcji zajętego chorobowo stawu. Schorzeniem może zostać dotknięty każdy staw, jednak najczęściej choroba atakuje: staw kolanowy, staw biodrowy, kręgosłup oraz stawy rąk i stóp. Częstotliwość zmian wzrasta wraz z wiekiem, ale występowanie choroby […]

30 June 2021#Zdrowie

Kontuzje sportowe mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Uraz może spowodować zarówno długa przerwa w sporcie, jak i brak rozgrzewki, powtarzalność ruchów (co może na przykład obciążać nadmiernie jeden staw), niedostosowanie aktywności do swoich aktualnych możliwości, czy niepoprawna technika wykonywania ćwiczeń. Kontuzje możemy podzielić na dwa rodzaje: Urazy ostre, czyli takie które występują nagle. Przy […]

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.

Nowy numer telefonu

Wszystkie nasze Centra Medyczne korzystają z nowego, wspólnego numeru telefonu: 22 100 45 20.