Urazy
Urazy najczęściej kojarzą nam się z kontuzjami sportowymi. To prawda, obciążenia związane z wykonywaniem sportu, brak odpowiedniego przygotowania, tj. rozgrzewki, czy też nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń mogą doprowadzić do różnego rodzaju urazów. Jednak poza sportem, w codziennym życiu, Pacjenci również ulegają urazom. Czym jest to spowodowane? Przyczyny mogą być różne: upadek z wysokości, wypadek samochodowy, wypadek podczas pracy, czy długotrwałe czynniki, takie jak regularne przeciążenia.
Najczęstsze urazy
Naderwanie lub zerwanie ścięgna
Do naderwania ścięgna najczęściej dochodzi u osób, które rozpoczynają aktywność fizyczną bez przygotowania lub też u osób, które często wykonują powtarzalne ruchy (np. w pracy). Ścięgna są kolagenowymi włóknami łączącymi mięsień z kością. Naderwanie ścięgna jest częściowym rozerwaniem włókien kolagenowych. Objawy naderwania ścięgna to: ból, opuchlizna, stan zapalny w miejscu zerwania.
Skręcenie stawu
Skręcenie jest to przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu stawu. Może do niego dojść na przykład w trakcie nagłego skrętu lub obrotu. Skręcenia możemy podzielić na trzy stopnie: lekkie, średnie i ciężkie. Leczenie dobiera się odpowiednio do rodzaju skręcenia. Przy lekkim urazie często wystarczające są zimne okłady i zaprzestanie aktywności fizycznej na jakiś czas. W cięższych przypadkach konieczne może być usztywnienie stawu stabilizatorem lub opatrunkiem gipsowym.
Zwichnięcie stawu
Zwichnięcie stawu polega na przesunięciu powierzchni stawowych uniemożliwiający między nimi kontakt. Charakteryzuje się ostrym bólem w okolicy stawu, obrzękiem, zasinieniem skóry w obrębie urazu i sztywnością stawu.
Złamanie
Złamanie dotyczy kości i jest całkowitym przerwaniem ich ciągłości. Złamania możemy podzielić na zamknięte i otwarte. Złamanie zamknięte charakteryzuje się zachowaniem ciągłości skóry, natomiast złamanie otwarte to takie, gdzie w wyniku urazu kości przebijają skórę i dochodzi do powstania rany. Przyczyny złamań mogą być różne, najpopularniejsze z nich to: choroby układu kostnego i nagłe urazy (spadek z wysokości, wypadek, uderzenie).
Niestabilność rzepki
Rzepka to płaska kość znajdująca się w kolanie, w dokładnie z przodu stawu kolanowego. Odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu kolana. Niestabilność rzepki, czy też inaczej zwichnięcie rzepki, polega na przemieszczeniu się rzepki z jej prawidłowego umiejscowienia, co powoduje rozerwanie aparatu, który ma za zadanie stabilizować rzepkę.
Leczenie urazów
Leczenie zawsze zależne jest od stopnia urazu. Silne, ostre urazy mogą wymagać leczenia operacyjnego. Jednak lekkie formy urazów z powodzeniem można leczyć w warunkach ambulatoryjnych. W skład leczenia mogą wchodzić metody takie jak: usztywnienie ortezą, terapia osoczem bogatopłytkowym, terapia kwasem hialuronowym czy rehabilitacja.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami - 22 100 45 20 lub 24 337 62 66.
Koszt usług z zakresu leczenia urazów oraz innych usług sprawdzisz w naszym cenniku.