Leczenie urazów - OrtoGo Centrum Medyczne - Warszawa i Płock
Leczenie urazów

Urazy

Urazy najczęściej kojarzą nam się z kontuzjami sportowymi. To prawda, obciążenia związane z wykonywaniem sportu, brak odpowiedniego przygotowania, tj. rozgrzewki, czy też nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń mogą doprowadzić do różnego rodzaju urazów. Jednak poza sportem, w codziennym życiu, Pacjenci również ulegają urazom. Czym jest to spowodowane? Przyczyny mogą być różne: upadek z wysokości, wypadek samochodowy, wypadek podczas pracy, czy długotrwałe czynniki, takie jak regularne przeciążenia.

Najczęstsze urazy

Naderwanie lub zerwanie ścięgna

Do naderwania ścięgna najczęściej dochodzi u osób, które rozpoczynają aktywność fizyczną bez przygotowania lub też u osób, które często wykonują powtarzalne ruchy (np. w pracy). Ścięgna są kolagenowymi włóknami łączącymi mięsień z kością. Naderwanie ścięgna jest częściowym rozerwaniem włókien kolagenowych. Objawy naderwania ścięgna to: ból, opuchlizna, stan zapalny w miejscu zerwania.

Skręcenie stawu

Skręcenie jest to przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu stawu. Może do niego dojść na przykład w trakcie nagłego skrętu lub obrotu. Skręcenia możemy podzielić na trzy stopnie: lekkie, średnie i ciężkie. Leczenie dobiera się odpowiednio do rodzaju skręcenia. Przy lekkim urazie często wystarczające są zimne okłady i zaprzestanie aktywności fizycznej na jakiś czas. W cięższych przypadkach konieczne może być usztywnienie stawu stabilizatorem lub opatrunkiem gipsowym.

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie stawu polega na przesunięciu powierzchni stawowych uniemożliwiający między nimi kontakt. Charakteryzuje się ostrym bólem w okolicy stawu, obrzękiem, zasinieniem skóry w obrębie urazu i sztywnością stawu.

Złamanie

Złamanie dotyczy kości i jest całkowitym przerwaniem ich ciągłości. Złamania możemy podzielić na zamknięte i otwarte. Złamanie zamknięte charakteryzuje się zachowaniem ciągłości skóry, natomiast złamanie otwarte to takie, gdzie w wyniku urazu kości przebijają skórę i dochodzi do powstania rany. Przyczyny złamań mogą być różne, najpopularniejsze z nich to: choroby układu kostnego i nagłe urazy (spadek z wysokości, wypadek, uderzenie).

Niestabilność rzepki

Rzepka to płaska kość znajdująca się w kolanie, w dokładnie z przodu stawu kolanowego. Odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu kolana. Niestabilność rzepki, czy też inaczej zwichnięcie rzepki, polega na przemieszczeniu się rzepki z jej prawidłowego umiejscowienia, co powoduje rozerwanie aparatu, który ma za zadanie stabilizować rzepkę.

Leczenie urazów

Leczenie zawsze zależne jest od stopnia urazu. Silne, ostre urazy mogą wymagać leczenia operacyjnego. Jednak lekkie formy urazów z powodzeniem można leczyć w warunkach ambulatoryjnych. W skład leczenia mogą wchodzić metody takie jak: usztywnienie ortezą, terapia osoczem bogatopłytkowym, terapia kwasem hialuronowym czy rehabilitacja.

Masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę?

Zadzwoń do nas pod numer +22 100 45 20 lub kliknij TUTAJ!

Logo OrtoGo
OrtoGo Centrum Medyczne
Kalendarz ikona
Umów wizytę
07 września 2021#Porady

Zdrowy styl życia ma wpływ na stan naszego organizmu. Oczywiście istnieją też czynniki na które nie mamy wpływu, np. choroby o podłożu genetycznym, jednak dzięki zachowaniu kilku podstawowych zasad dotyczących zdrowego stylu życia możemy uniknąć rozwoju wielu schorzeń i polepszyć jakość naszego samopoczucia. Czy zastanawiałeś/łaś się kiedyś jaki tryb życia prowadzisz i co możesz w […]

31 sierpnia 2021#Badania krwi

Jedno z najbardziej podstawowych badań, zlecane Pacjentom w celach diagnostycznych. Warto pamiętać też o profilaktycznym badaniu morfologicznym raz do roku. Morfologia polega na jakościowej i ilościowej ocenie poszczególnych składników znajdujących się we krwi. Na podstawie ewentualnych odchyleń od normy występujących w wynikach badania morfologicznego można wykryć wiele schorzeń, takich jak: anemia, choroby hematologiczne, czy stany […]

23 sierpnia 2021#Zdrowie

Ostroga piętowa to kostna narośl, mogąca występować w górnej lub w dolnej części pięty. Prowadzi ona do stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego, który uniemożliwia prawidłową amortyzację podczas poruszania się. Schorzenie dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i objawia się bólem w okolicy pięty. W początkowej fazie ból występuje przeważnie rano i mija przy rozchodzeniu. Na występowanie […]

11 sierpnia 2021#Zdrowa dieta

Lato w pełni, a wraz z nim sezon na warzywa i owoce. Część z nich bez problemu dostaniemy w sklepach o każdej porze roku, warto jednak zdecydować się na wybór sezonowych produktów. Dlaczego? Wybór jedzenia sezonowego wiąże się z krótkim łańcuchem transportowym i lokalną żywnością naturalnie występującą w naszym klimacie, a co za tym idzie […]

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.

Nowy numer telefonu

Wszystkie nasze Centra Medyczne korzystają z nowego, wspólnego numeru telefonu: 22 100 45 20.