#Zdrowie
30 June 2021

Kontuzje sportowe i ich przyczyny

Kontuzje sportowe mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Uraz może spowodować zarówno długa przerwa w sporcie, jak i brak rozgrzewki, powtarzalność ruchów (co może na przykład obciążać nadmiernie jeden staw), niedostosowanie aktywności do swoich aktualnych możliwości, czy niepoprawna technika wykonywania ćwiczeń. Kontuzje możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Urazy ostre, czyli takie które występują nagle. Przy tego typu kontuzjach charakterystyczny jest ostry ból, który pojawia się w chwili urazu. Przykładem urazów ostrych mogą być: złamanie, naderwanie mięśnia, skręcenie stawu.
  • Urazy przewlekłe, które są wynikiem nawarstwiania się wielu mikrourazów. W tym przypadku ból narasta stopniowo. Początkowo może pojawiać się tylko przy wykonywaniu konkretnych aktywności, jednak przewlekła kontuzja nieleczona i niezdiagnozowana może doprowadzić do znacznego pogorszenia sprawności ruchowej i silnych objawów bólowych.

Najczęstsze kontuzje sportowe

Naderwanie lub zerwanie ścięgna

Do naderwania ścięgna najczęściej dochodzi u osób, które zdecydowały się na rozpoczęcie aktywności fizycznej bez odpowiedniego przygotowania, np. rozgrzewki lub też u osób, które często wykonują powtarzające się ruchy. Czym dokładnie są ścięgna? To kolagenowe włókna łączące mięsień z kością. Naderwanie ścięgna jest częściowym rozerwaniem włókien kolagenowych. U Pacjenta pojawiają się objawy, takie jak: ból, opuchlizna, stan zapalny w miejscu zerwania. Naderwanie ścięgna zazwyczaj nie wymaga metod chirurgicznych, natomiast niewątpliwie należy się z nim udać do specjalisty. Przy pomocy USG sprawdzi on, czy ścięgno zostało naderwane, czy też zerwane całkowicie.

Skręcenie stawu

Skręcenie polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu danego stawu. Może do niego dojść na przykład na skutek nagłego skrętu lub obrotu. Skręcenie dzielimy na trzy stopnie: lekkie, średnie i ciężkie. Leczenie dobiera się odpowiednio do rodzaju skręcenia. Przy lekkim urazie często wystarczające są zimne okłady i zaprzestanie aktywności fizycznej na jakiś czas. W cięższych przypadkach konieczne może być usztywnienie stawu stabilizatorem lub opatrunkiem gipsowym.

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie stawu polega na przesunięciu powierzchni stawowych w taki sposób, że nie ma między nimi kontaktu. Zwichnięcie charakteryzuje się silnym bólem w okolicy stawu, szybko narastającym obrzękiem, zasinieniem okolicy urazu i sztywnością stawu. Tego typu uraz wymaga szybkiej wizyty u specjalisty. Zaleci on dalsze badania diagnostyczne, unieruchomi zwichniętą kończynę i dobierze leki (w zwichnięciach stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe). W powrocie do dawnej sprawności fizycznej konieczna będzie również rehabilitacja.

Inne kontuzje sportowe, o których przeczytasz na naszej stronie:

Co możesz zrobić, aby uniknąć kontuzji?

Przygotowaliśmy kilka prostych, ale bardzo ważnych zasad, które pozwolą Ci uniknąć kontuzji w przyszłości:

  1. Przed aktywnością koniecznie pamiętaj o rozgrzewce.
  2. Zadbaj o dietę, która dostarczy Ci odpowiednich ilości witamin i minerałów.
  3. Aktywność zawsze powinna być dostosowana do Twoich fizycznych możliwości.
  4. Jeśli w trakcie treningu zaczynasz odczuwać ból – zakończ go i odpocznij.
  5. Zwracaj uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń – to właśnie zła technika jest jednym z najczęstszych powodów kontuzji.

Leczenie kontuzji sportowych

Bez względu na rodzaj kontuzji sportowej pamiętaj, aby udać się do specjalisty jak najszybciej. Szybka diagnostyka i wprowadzone leczenie pozwalają na uniknięcie przykrych konsekwencji kontuzji, takich jak na przykład wykluczenie ze sportu na długi czas. Sposobów leczenia kontuzji sportowych jest wiele. W zaawansowanych przypadkach Pacjent może potrzebować leczenia chirurgicznego, jednak w znacznej ilości przypadków metody inwazyjne nie są potrzebne. Jakie metody leczenia najczęściej stosujemy w OrtoGo Centrum Medyczne?

Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Nowoczesna metoda pozyskiwania osocza bogatopłytkowego z obwodowej krwi Pacjenta jest doskonałym źródłem białek i czynników wzrostu, które w sposób aktywny przyczyniają się do stymulacji procesów regeneracyjnych w organizmie. Terapia PRP (ang. Platelet Rich Plasma) oprócz rewelacyjnych rezultatów leczenia jest sposobem bardzo szybkim i mało inwazyjnym dla Pacjenta.

Terapia kwasem hialuronowym

Naturalnie występujący w naszym organizmie kwas hialuronowy jest jednym z najważniejszych składników naszych tkanek. Odpowiada on za kontrolowanie prawidłowej siły tarcia między elementami chrząstki stawowej, a także za poziom elastyczności tkanki łącznej i wiskoelastyczność płynu stawowego, dzięki czemu pełni funkcje ochronne i umożliwia ruch bez uszkodzeń mechanicznych.

Rehabilitacja

W OrtoGo Centrum Medyczne proponujemy także usługi fizjoterapeutów w leczeniu urazów sportowych. Rehabilitacja jest potrzebna w znacznej większości urazów sportowych, ponieważ pomaga wrócić do pełnej sprawności i przygotowuje organizm na powrót do sportu w przyszłości.

Masz jeszcze jakieś pytania? Podejrzewasz u siebie kontuzję sportową i szukasz pomocy?

Zapraszamy!
Kliknij, aby umówić wizytę.

28 July 2021#Zdrowa dieta

Borówka amerykańska, czyli inaczej borówka wysoka, to owoc znany głównie ze swojego słodkiego smaku. Warto jednak sięgać po nią jak najczęściej, ponieważ jedzenie borówki amerykańskiej niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Borówki w sklepach możemy dostać przeważnie przez cały rok – jednak są to owoce sprowadzane z innych krajów, np. Hiszpanii, a lato (sezon mniej […]

19 July 2021#Badania krwi

Regularne badania krwi to szybki i prosty sposób na to, by skontrolować swój ogólny stan zdrowia. Warto pamiętać o nich nawet mimo dobrego samopoczucia, to właśnie dzięki nim wiele chorób wykrywanych jest we wczesnym stadium, co znacznie ułatwia proces leczenia i często pozwala na uniknięcie leczenia inwazyjnego, na przykład operacji. Pacjenci często przyznają się, że […]

08 July 2021#Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi najczęstszą przyczynę dolegliwości stawowych. W wyniku procesu chorobowego dochodzi do uszkodzenia lub degradacji struktur stawowych, a nawet upośledzenia funkcji zajętego chorobowo stawu. Schorzeniem może zostać dotknięty każdy staw, jednak najczęściej choroba atakuje: staw kolanowy, staw biodrowy, kręgosłup oraz stawy rąk i stóp. Częstotliwość zmian wzrasta wraz z wiekiem, ale występowanie choroby […]

30 June 2021#Zdrowie

Kontuzje sportowe mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Uraz może spowodować zarówno długa przerwa w sporcie, jak i brak rozgrzewki, powtarzalność ruchów (co może na przykład obciążać nadmiernie jeden staw), niedostosowanie aktywności do swoich aktualnych możliwości, czy niepoprawna technika wykonywania ćwiczeń. Kontuzje możemy podzielić na dwa rodzaje: Urazy ostre, czyli takie które występują nagle. Przy […]

Cookies

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie z niej oznacza ich akceptację.

Nowy numer telefonu

Wszystkie nasze Centra Medyczne korzystają z nowego, wspólnego numeru telefonu: 22 100 45 20.